Bacak Arasında Beze

Bacak Arasında Beze

Bacak arasında beze, herkeste görülme ihtimali olan bir durumdur. Bacak arasında/ apış arasında şişlik problemi çocuklarda ve gençlerde, yetişkinlere oranla daha az görülmektedir.

Bacak arasındaki şişlik/ beze durumunun farklı sebepleri olabilir. Bu nedenle sadece fiziki muayene yapılarak teşhis konulması biraz zor olmaktadır. Başka ihtimalleri de göz önünde bulundurarak doktorunuz farklı farklı testler isteyebilir. Bacak arası şişliğin birçok nedeni olabileceğinden doktora gitmenizde büyük yarar vardır.

Bacak Arasında Beze Nedenleri Nelerdir?

  • Bacak arasında oluşan bezenin nedeni tümör olabilir. Tümör deyince hemen korkmamak gerekir. Çünkü tümörler iyi huylu ya da kötü huylu yani zararlı veya zararsız olabilir. Aslında bacak arasında oluşan şişliklerin genel sebebi lipomlardır. Lipom, iyi huylu yani zararsız bir tümör çeşitidir. Yine de kendi kendinize teşhis koymamalı ve mutlaka doktora muayene olmalısınız.
  • Artrit problemi de bacak arasında beze oluşmasına neden olabilir. En basit açıklama ile artrit; eklemlerde oluşan iltihaplanmadır. Artrit oluşan bölgede ödem, beze, kızarıklık, ağrı veya acı durumları söz konusu olabilir.
  • Kalça kemiği içerisinde bulunan sıvılarda meydana gelen bazı problemler de bacak arasında bazı problemlere yol açabilir. Bu sıvılar yüzünden bacak arasında beze oluşması ihtimal dahilindedir.
  • Bacak arasında oluşan beze şikayetinde travmatik durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Uyurken bir yere çarpmak veya bacak arasına alınan bir darbe bölgede beze oluşmasına neden olabilir.
  • Alerjik durumlar da vücutta beze oluşmasına neden olmaktadır. Alerji, vücudun alerjen madde ile etkileşimi olduğu durumlarda ortaya çıkar. Alerjen madde, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yediğiniz bir yiyecek, giydiğiniz bir kıyafetin kumaşı, polen veya kolonya gibi herhangi bir şeye alerjiniz olabilir. Bu durumda alerjen maddeyle etkileşime girdiğinizde vücudunuzda şişlik, kızarıklık, kaşıntı gibi semptomlara rastlanabilir. Bu sebeple bacak arasında veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan beze söz konusu olduğunda alerji ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Bacak Arasında Beze Tedavisi

  • Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu durumda mutlaka doktora başvurmalısınız.
  • Eğer tümör sebebiyle beze oluşmuşsa tümörün alınması ihtimali yani ameliyat ihtimali yüksektir. Doktorunuz iyi huylu tümörü bile ileride kötü huylu olmaması için almak isteyebilir.
  • Travmatik durum söz konusu ise öncelikle soğuk kompres uygulayarak şişliği sakinleştirebilirsiniz. Doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.
  • İltihaba bağlı şişlikler (artrit) söz konusu ise yine mutlaka doktorunuz durumu görmeli. İlaç tedavisi veya cerrahi müdahale söz konusu olabilir.
  • Alerji durumunda ise alerjen madde tespit edilmeli ve alerjen maddeden her zaman uzak durulmalıdır. Alerji hastanelerinin olduğu unutulmamalıdır. Bu hastanelerde alerjen madde kolay yöntemlerle tespit edilmekte ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ