Bacak ve Kasık Arası Ağrı

Bacak ve Kasık Arası Ağrı

Bacakta ve kasık arasında görülen ağrı her yaştan ve cinsiyetten insanda görülen sorunlardan biridir. Bu bacakta ve kasıkta görülen ağrıların yaşa ve cinsiyete göre birbirinden farklı nedenleri olabilmektedir. Ağrının sebebinin bulunması için kişinin bir doktora görünüp ayrıntılı bir şekilde muayene yaptırması gerekmektedir. Kimi zaman basit nedenlerle ortaya çıkan bu ağrılar kimi zamanlarda ise ciddi problemlerin habercisi olabilmektedir.

Bacak ve Kasık Arasında Ağrı Hissi

Bacakta ve kasıkta meydana gelen ağrılar yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazen tek defaya mahsus ağrılar olabilmektedir. Bu tek seferlik ağrılar kişisel veya çevresel etkenlerden dolayı ortaya çıkabilirler ve bunlar bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla yok olacaktır. Bu ağrıların ortadan kalkması için kişinin dinlenmesi, ağır işlerden kaçınması yeterli olacaktır.

Bacaklarda ve kasıkta görülen ağrı bazen bu bölgelerin yalnızca birinde olurken bazen iki bölgenin birince başlamasıyla birbirlerine etki ettikleri görülmektedir. Ağrının ilk kez ne zaman başladığının veya hangi durumlarda görüldüğünün, ilk kez hangi bölgede başladığının bilinmesi, ağrının tetkik ve tedavi aşamasında oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bacakta ve Kasıkta Görülen Ağrıların Nedenleri Nelerdir?

  • Bacaklarda ve kasık arasında görülen ağrı bazen travma kaynaklı olabilmektedir. Bu ağrılar alınan darbeler sonucunda ortaya çıkabilir. Ağrının şiddet derecesine göre ortaya çıkan ağrının süresinde de değişiklik görülebilmektedir. Ağrının şiddet derecesine ise dokulara etki eden hasarın ve tahribatın durumuna bağlıdır. Ağrının ortadan kalkması kişinin dinlenmesine bağlıdır, kişi ne kadar çok istirahat ederse ağrı da o derecede hızla ortadan kalkacaktır.
  • Bacakta ve kasık arasında ortaya çıkan ağrının bir sebebi de kimi zaman regl olabilmektedir. Bu ağrı regl öncesi ve sonrası veya regl süresince görülebilmektedir. Genellikle regl olmadan önce başlayan bu ağrılar regl boyunca devam edip reglinin sona ermesiyle birlikte yavaş yavaş yok olmaktadır.
  • Yumurtalık ve testislerde oluşan bozukluklar kimi zaman bacaklarda ve kasık arasında ağrıya neden olabilmektedir. Kadınlarda yumurtalıktaki hasar, bozulma veya iltihapla birlikte meydana gelen bu ağrılar, erkeklerde testislere alınan darbe, hasar, ameliyatlar veya tümör kaynaklı olabilmektedir. Yumurtalıkta oluşan kistler de kasıkta ağrıya neden olabilmektedir.
  • Apandisin patlaması ve zedelenmesi de bu bölgelerde özellikle kasıklarda acılı ve sancılı bir ağrıya neden olmaktadır. Kişi oturmakta, yürümekte ve tuvaletini yapmakta oldukça zorluk çeker. Kişi bu ağrıyla tek başına başa çıkamaz ve acilen tedavi olması gerekir. Eğer tedavi olmazsa kişide zehirlenme meydana gelebilir.

Aniden ortaya çıkan, etkisini ve şiddetini hiç kaybetmeyen bu ağrı uzun süre devam ederse, hastanın acil bir şekilde bir uzmana başvurması gerekmektedir. Çünkü bu durumun bu denli uzun sürmesine kimi zamanlarda tümörler neden olmaktadır. Güzel bir muayene sonucunda kişinin bu bölgesindeki ağrı belirlenir ve tedavi süreci başlar.

Bacaklarda ve Kasık Arasında Ortaya Çıkan Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Kişi bir ağırlık kaldırdıysa veya eğer bir darbe aldıysa, bu ağrının tedavisi yalnızca dinlenmektir. Kimi zamanlarda hasta bu ağrıyla antibiyotik vb. ilaçları kullanarak başa çıkmaktadır. Buna rağmen ağrının etkisi geçmiyorsa veya tekrar başlıyorsa, kişinin uzman bir hekimden yardım alması şarttır. Ağrının kaynağının belirlenmesiyle birlikte tedavi süreci başlatılır ve uygun tedavi uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ