Bacaklarda Sızlama

  • 01 Şubat 2018
  • 5.874 kez görüntülendi.
Bacaklarda Sızlama

Bacaklarda dönem dönem çeşitli sızlamalar görülmesi normaldir. Bacaklarda görülen sızlamaların birçok farklı sebebi olduğu bilinmektedir. Bacak sızlamaları genellikle geçici bir süreçte yer alır ve kalıcı olmadan kısa süre sonra geçer. Bacak sızlamasının tedavi edilebilmesi için öncelikle bacak sızlamalarının neden olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için kişinin bir anca önce gerekli olan testleri yaptırması uygun bir seçim olacaktır.

Bacaklarda meydana gelen sızlamalar genellikle günlük aktiviteler nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kişinin günlük yaşamında sürekli olarak egzersiz yapması, spora çok ağırlık vermesi bacaklarda ve vücudun farklı yerlerinde şiddetli ağrılara, sızlanmalara neden olmaktadır. Bu durumun ani yük kaldırma, kişinin kendini fazla zorlaması gibi nedenleri de yer almaktadır.

Bacaklarda Sızlanma Neden Olur?

1-)Sinir Sıkışması

Sinirlerin sıkışması sonucu bacaklarda ağrı görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bacaklarda sızlanmaya neden olan sinir sıkışması, bacakta yer alan sinirlerin zarar görmesi durumunda karşımıza çıkan bir sorundur. Sinir sıkışması sorunu en çok bacaklarda ve kalçalara görülmektedir. Sinir sıkışması sonucu bu bölgelerde ağrının yanı sıra uyuşma ve karıncalanma gibi hisler de sık sık görülmektedir.

2-)Eklem Rahatsızlıkları

Eklem rahatsızlıklarının belirtileri arasında bacaklarda görülen ağrılar yer almaktadır. Eklemlerin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bu sağlık sorunları uyuşmaya ve ağrıya neden olabilmektedir.

3-)Damar Hastalıkları

Bacaklarda çok sayıda damar olmaktadır. Bacaklarda yer alan bu damarlarda herhangi bir sorun olması bacakların şiddetli bir biçimde ağrımasına neden olmakta ve kişinin sosyal hayatını olumsuz bir yönde etkilemektedir. Damar hastalıkları olan kişilerin merdiven çıkarken, spor yaparken bacaklarında ağrı olması çok sık görülmektedir.

4-)Fıtık Hastalıkları

Bacaklarda görülen ağrıların sebeplerinden birisi de fıtık sorunlarıdır. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilen fıtık rahatsızlıkları daha sık sırt ve boyun bölgesinde görülmekte ve bacaklara da uzanmaktadır.

Bacaklarda Sızlanma Nasıl Tedavi Edilir?

Bacaklarda sızlanma sorunu olan kişilerin ilk yapması gereken davranış doktora gitmek olmalıdır. Doktora giden kişilerin yaptıracağı testler sonrasında hastalığın neden görüldüğü ortaya çıkacak ve buna göre bir tedavi yöntemi izlenecektir. Bacaklarda görülen sızlanma esnasında ağrının çok şiddetli olması durumunda kişinin doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanması etkili olacak ve ağrıları dindirecektir.

Bacaklarda sızlama sorunu olan kişilerin sık sık yürüyüş yapması, spor yaparken kendini çok fazla zorlamaması iyi bir yöntem olacaktır. Bacaklarda sızlamanın çok artması ve uzun süre geçmemesi halinde tıbbi destek gerekebilir ve kişinin bir an önce tedaviye başlaması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ