Bacaklarda Yanma ve Kaşıntı

Bacaklarda Yanma ve Kaşıntı

Vücudumuz bize yaşanan problemler ile ilgili sinyaller verir. Korunması gereken iç dengede bir şeyler ters gittiğinde bu kaşıntı, kızarıklık, ağrı, sancı gibi belirtilerle karşımıza çıkar. Eğer biz bu sinyalleri göz ardı edip dikkate almazsak, problem ilerleyip daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden vücudumuzun bize yolladığı mesajlara dikkat etmeliyiz. Bu sayede birçok hastalığı erkenden teşhis edip tedaviye başlayabiliriz.

Kaşıntı vücudun her bölgesinde farklı nedenlerden kaynaklı olarak görülebilir. Şiddetli seyreden kaşıntılar dikkat dağınıklığına sebep olarak günlük hayatımızı olumsuz etkileyebilir. Kaşıntının genel sebebi cilt kuruluğudur. Ancak farklı önemli sebepleri de olabilir. Peki özellikle bacaklardaki kaşıntı ve yanma hissi bize ne gibi rahatsızlıkları bildiriyor olabilir?

Bacakta Yanma ve Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

1-)Cilt Kuruluğu

Bacaklarımızı çok fazla sabunla yıkarsak, cilt nem kaybeder ve kurur. Bu durumda kaşıntı oluşur. Temizlik yapılırken cildi fazla kurutmamaya dikkat etmeliyiz. Cildimiz kuru ise nemlendiricilerle nemlendirebiliriz.

2-)Yanlış Kıyafet Seçimi

Bazı sentetik maddelerden yapılmış kıyafetler cildi tahriş ederek kaşıntıya ve yanma hissine neden olur.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Alerjinin cevabı kaşıntı olabilir. Alerji oluşturacak bir antijen vücuda girdiğinde cevap olarak vücudun belli yerlerinde kaşıntı oluşabilir.

4-)Mantar Enfeksiyonları

Farklı mantar türleri farklı yerleri tutar. Bazı mantar türleri saçı bazıları tırnakları bazıları ise deriyi tutar. Deriyi tutan mantarlar ilk başlarda kızarıklıkla kendini belli ederken ilerledikçe ciltte pullanma ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Mantar enfeksiyonları bulaşıcı olduğundan enfeksiyon olan bölgelere temas etmekten kaçınmalıyız.

5-)Vitamin Eksikliği

Birçok hastalığı tetikleyen vitamin eksikliği kaşıntı ve yanma hissiyle ortaya çıkabilir. Düzensiz beslenme ve gerekli besin gruplarından yeterince tüketilmemesinin kaçınılmaz sonucu vitamin eksikliğidir. Vücudumuzdaki dengenin kurunması için beslenmemize dikkat etmeli ve her besin grubundan (karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral..) besinleri tüketmeye dikkat etmeliyiz.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Kaşıntının ve yanmanın birçok nedeni olabilir. Bunlar genelde önemsiz sebepler olarak düşünülebilir. Fakat bacaklardaki kaşıntı böbrek yetmezliği, sedef, egzama ve ödem gibi ciddi rahatsızlıkların da bulgusu olabilir.

Bu yüzden şiddetli seyreden, uzun süre geçmeyen ve sebebi bilinmeyen bacakta kaşıntı ve yanma problemlerinde kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalıdır. Vücudumuzun tepkileri kesinlikle küçümsenmemelidir. Çünkü bu belirtilerin altında yatan sebep sanıldığından daha önemli olabilir. Bu belirtilere dikkat edilir ve ihmal edilmezse, birçok hastalık erken teşhis edilebilir. Bir hastalık henüz ilerlemeden tedavi edilmesi daha kolaydır ve minimum hasarla atlatılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ