Bacakta Çürük Morluk Gibi Lekeler

 • 15 Ağustos 2018
 • 3.813 kez görüntülendi.
Bacakta Çürük Morluk Gibi Lekeler

Morluklar ve çürük gibi lekeler bazen sebebini anlamadığımız bir şekilde vücudumuzun her yerinde ortaya çıkabilir. Kimi zaman baskıyla kimi zaman tedavi sonrası bir ilacın yan etkisiyle, kimi zaman kaldırma sonucunda veya iğne vurulma sonucunda ortaya çıkabilir. Bazen alınan bir darbe bu morluklara neden olmaktadır. Darbe sonucu oluşan morluklar genellikle kol ve bacak bölgelerinde meydana gelmektedirler.

Bacakta Çürük Morluk Gibi Leke Oluşumları

Bacaklarda görülen bu morluklar özellikle yoğun bir renkte ve çürük gibi görünürler. Bu morluklar genelde bir yaralanma ve darbe sonucu meydana gelmektedirler. Çok uzun sürmediği ve herhangi bir ağrı olmadığı sürece morluklar belli bir süre sonra geçecektir. Yaralanma ve alınan darbenin şiddetine göre bu morlukların geçme süresi de değişiklik göstermektedir. Bu morlukları evde kendi kendinize pansuman yaparak veya buz koyarak tedavi etmeniz mümkündür.

Eğer görünen bir bölgedeyse ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız ten renginize uygun fondöten kullanarak bu morlukları örtebilirsiniz.

Böcek ve sinek ısırması sonucu oluşan şişliklerden sonra da bu morluklar oluşabilmektedir. Kanın belli bir yerde toplanması ve yaranın iyileşme sürecinde bu morluklara sık sık rastlanmaktadır. Kimi zaman bu bahsettiğimiz gibi önemsiz görünen morluklar uzun süre ve sık sık karşılaşıldığında bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Bacakta Görülen Çürük/Morluk Gibi Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

 • Genelde genetik bir hastalık olan hemofili kanın pıhtılaşmasını sağladığı için morluklara neden olabilmektedir. Bu morluklar genelde sebepsiz bir şekilde oluşurlar. Yine aynı şekilde lösemi, sepsis, trombositopeni, hodgkin hastalığı(bağışıklık sistemi hastalığı) ve trombosit disfonksiyonu gibi rahatsızlıklar bacakta çürük/morluklara neden olabilir.
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalmak da bazı zamanlarda vücudun belli bölgelerinde morarmalara neden olabilmektedir. Güneşte bulunan ultraviyole ışınları kan damarlarına zarar verir. Bu durum özellikle yaşlı kişilerde bazen geri dönüşü olmayan morarmalara neden olmaktadır.
 • Özellikle B12, C ve K vitaminlerinin eksikliğinde vücutta morarmalar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi vitaminlerin eksikliği sonucu kan dokusu beslenemez ve vücutta morarmalar meydana gelir.
 • Bazı ilaçlar hormonlara ve kan hücreleriyle birlikte kan dokularına zarar verirler. Kanın pıhtılaşmasını etkileyen bu durumlar bacakla birlikte vücudun çoğu bölgelerinde morarmalara neden olmaktadır.

Bacakta Meydana Gelen Çürük/Morluk Gibi Lekelerin Üstesinden Nasıl Gelinir?

 • Bacaklarda görülen büyük morluklar genellikle ağrı ve şişmeye neden olur. Bu gibi durumlarda ayaklarınızı yüksek bir yere koyup dinlenmeniz morlukların geçmesine ve azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Yoğun tempodan uzaklaşmak da bu morlukların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Herhangi bir darbe veya yaralanmayla oluşan morlukların üstüne buz koymanız ve dinlenmeniz bu durumun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
 • Eğer sigara ve alkol gibi bağımlılıklarınız varsa bunları bırakmanız da faydanıza olacaktır. Sigara içinde bulunan milyonlarca kimyasal zehir kan damarlarına ve kan dokularına zarar vermektedir. Bu da vücutta morarmalara neden olmaktadır. Alkol de yine aynı derecede kişinin kan hücrelerine zarar verip büyük tahribat oluşturmaktadır. Daha sağlıklı bir hayat sürmek hem bacakta morluk oluşmasını engelleyecek hem de diğer problemleri ortadan kaldıracaktır.
 • Bacakta veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan çürük ve morluklar kimi zaman kan ve kalp hastalıkları gibi ciddi problemlerin öncüsü olarak görülmektedir. Eğer bu rahatsızlığınız uzun sürüyorsa, bir uzmana danışmanız tedavi sürecinde size daha çok yardımcı olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ