Bacakta Seğirme ve Damar Atması

Bacakta Seğirme ve Damar Atması

Bacakta oluşan damar atması ve seğirmeler, istem dışı hareket etme durumları genellikle damar tıkanıklıklarının habercisi olabilir. Özellikle bacaktaki kasılmalar sıklıkla gözleniyorsa ve hasta yaşı ilerlemiş ise bu durum damar tıkanıklığı nedeni ile bacakta atma şeklinde kendisini gösterebilir. Hafife alınmaması gereken bu durumun tedavisi için mutlaka uzman hekime gitmek gerekir. Damar tıkanıklıklarının ilerleyen safhaları çok daha tehlikeli olabilir.

Bacakta seğirmenin bir nedeni de fizyolojik olarak oluşan ve kısa sürede geçecek olan hareketsizliktir. Kişinin bacak üzerine fazla basınç uygulamasıyla ve o bacakta oluşan sızlamalar ve uyuşmaların da artması ile bacakta seğirme olur. Hareket etmeyle ve biraz yürüyüş yapıp bacakların açılmasını sağlama ile kişinin bu durumdan kurtulacağı açıktır.

Bacak seğirmelerinin dışında insan vücudunda damar atması ve seğirme olaylarının gerçekleştiği başka organlar da vardır. Gözler ya da ellerde de bu titremeler olabilir. Bunun nedeni çoğu zaman kaslardaki kasılmalardan ya da güçsüzlükten kaynaklanabilir. Kas problemlerinin de habercisi olabilecek olan bu durumlarda kişinin başka bir hastalığı da olabilir ve bunun uzman hekimi tarafından araştırılması gerekir. Fazla yorgunluk halinde de kaslarda kasılmalar ve gerilip kalmalar, seğirmeler olabilir.

Bazı psikolojik hastalıkların da çok belirgin özellikleri olarak kendisini gösteren bu seğirmeler stres, fazla heyecan ve kaygılı hayatın kaçınılmaz sonu olabilir. Panik atak hastalarında bu gerilme ve kasılmalar çok sık olur. Stres ve endişeye düşünce oluşan bu durumda kişinin mutlaka tedavi görmesi ve bunun için kullanması gereken ilaçları düzenli olarak alması gerekir.

Bacak Seğirmesi Neden Olur?

Bacaktaki seğirmelerin nedenleri arasında yukarıdakilerin dışında huzursuz bacak sendromu da vardır. Bu hastalık genellikle belli bir yaştan sonra kendini gösteren ve tedavisi için stresten uzak yaşamanın yanında ilaç kullanımının da olması gerektiği bir hastalıktır.

Huzursuz Bacak Sendromu

Doktor kontrolünde tanısı koyulabilecek olan bu hastalıkta bacaklar genellikle uyku halinde iken kontrol dışı bir şekilde hareket etmeye başlar. Kişinin sosyal yaşamını da olumsuz etkileyecek olan bu hastalıkta kullanılması gereken ilaçlar düzenli alınmaz ise bacaklarda seğirmeler ve sağa sola sallanmalar artacaktır. Stresli bir yaşamın da kaçınılmaz sonu olacak olan bu hastalığın tedavisi için uzman hekimin yazmış olduğu ilaçların kullanılması gerekir. Günümüzdeki yoğun hayatın sonuçlarından biri olarak bu hastalık çok sık görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ