Baldır Kısmında Kızarıklık

Baldır Kısmında Kızarıklık

Cildin herhangi bir yerinde oluşabilen kızarılıklara, baldır kısmında da rastlanabilir. Ayak bileği ile diz arasındaki kısım baldır olarak ifade edilir. Ciltte oluşan kızarıklıkların altında yatan etkenler genel olarak baldırda baş gösteren kızarıklıkların sebepleriyle aynıdır. Çeşitli alerjik reaksiyonlar, cildin aşırı kuru olması veya alınan darbe ciltte kızarıklık oluşumunu tetikleyebilir.

Vücutta göze çarpan kızarıklıkların esas nedeninin tespiti için kızarıklıkla birlikte döküntü, kaşıntı olup olmadığı ve kızarıklığın şekli gibi detaylar büyük önem taşımaktadır. Baş gösteren kızarıklık, kırmızılıklar genellikle basit sebeplerden kaynaklı ve geçicidir.

Ayakta Kızarıklık Neden Olur?

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemi, vücudun zararlı ve yabancı maddelerden korunmasını sağlar. Savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi, bazı yabancı maddelere verdiği tepki alerjik reaksiyon olarak bilinir. Alerjiyi tetikleyen ve oluşumuna neden olan maddeler, alerjen madde olarak bilinir. Tüketilen gıda ürünleri, polen, kir veya toz, tercih edilen kıyafetler, kullanılan kozmetik ürünleri bir alerjen etken olabilir.

Alerjinin bulgusu olarak ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetler belirebilir. Farkedilen kızarıklığın altındaki neden alerjiyse, bundan kurtulmanın ve tekrarlamamasını sağlamanın en kesin yolu alerjiyi tetikleyici etken maddeden uzak durmaktır.

Travma Etkenleri

Baldıra, kollara alınan herhangi bir hasar yaralanmaya yol açarak kızarıklık ve morarma oluşumuna neden olabilir. Kızarıklığın belirginliği alınan darbenin şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar genellikle kısa zaman sonra geçen kızarıklıklardır. Şayet alınan şiddetli bir hasar sonrasında kızarıklıkla beraber kanama söz konusuysa, tıbbi destek almakta yarar vardır.

Cilt Kuruluğu

Çevresel faktörler cildin normalden daha kuru olmasına neden olabilir. Uzun süreli klima karşısında oturan kişilerde cilt kuruluğuna sık rastlanır. Cildin nemsizliği yani kuruluğu ise kaşıntıyı tetikler. Kaşıntıysa beraberinde ciltte kızarıklık oluşumunu getirir. Nemlendirici kullanılarak bu kaşıntı ve kızarıklıklar kolaylıkla atlatılabilir.

Mantar Enfeksiyonu

Nemli, karanlık ve sıcak bölgeler mantarların türemesi için uygun şartlardır. Mantarlar bu tarz bölgelerde çoğalarak, enfeksiyona sebebiyet verirler. Ayaklarda daha fazla rastlanan mantar enfeksiyonları kendini kızarıklık, kaşıntı ve koku gibi bulgularla gösterir. Enfeksiyonun ilerlemesi durumunda deride pullanma ve kaşıntı hissi artış gösterir. Tedavi için genellikle merhem ve çeşitli kremler tercih edilmektedir. Uygulanacak kremin, merhemin doktor kontrolü altında olmasına dikkat ediniz.

Oluşan kızarıklıklar, ciddi sağlık sorunlarının bulgusu olabilir. Bundan dolayı bir süredir geçmeyen kızarıklık kesinlikle göz ardı edilmemeli, mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ