Baldırda Uyuşukluk ve Yanma

  • 10 Mayıs 2017
  • 3.517 kez görüntülendi.
Baldırda Uyuşukluk ve Yanma

Bacakta hissedilen uyuşukluk ve yanma şikayeti kimi zaman direkt olarak baldırda da hissedilebilmektedir. Baldırda oluşan karıncalanma, iğne batma hissi genellikle yanlış oturuş pozisyonlarından veya sinir hasarından kaynaklanmaktadır. Fakat sürekli tekrar eden uyuşukluk ve yanma hissi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceğinden, muhakkak konuyla ilgili uzman doktorlardan tıbbi destek alınmalıdır.

Baldırda Uyuşukluk ve Yanma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Ayak bileği ile diz arasındaki bölge baldır olarak ifade edilir. Baldırda veya direkt olarak bacakta hissedilen uyuşmaların başlıca nedenlerinden aşağıda bahsedilmiştir.

Sinir Hasarı

Duyu iletimi görevini üstlenen sinirlere alınabilecek darbeler, sinirlerde hasara yol açarak bulundukları bölgede uyuşma ve yanma hissine neden olabilmektedir. Sinirlerde zedelenme, hasar bilinenin aksine sadece fiziksel darbeden kaynaklı olmaz. Sinir hasarının travma etkenleri dışındaki diğer nedenleri şunlardır;

  • Diyabet(şeker hastalığı),
  • Çok fazla alkol ve sigara tüketimi sinir hasarına yol açabilir.
  • Vitamin eksikliği: Özellikle B12 vitamini eksikliği halinde fazla rastlanır.

Travma Etkenleri

Bacağa alınan travma etkenleri her ne kadar sinir hasarıyla da ilgili olsa da, direkt olarak baldır bölgesinde yanma ve uyuşmaya da neden olabilmektedir. Baldır bölgesinin sert şekilde duvara, sehpaya veya başka bir sert zemine çarpması durumunda ağrı ve yanma oluşabilmektedir.

Yanlış Pozisyonda Oturmak

Duruş ve oturuş bozuklukları da bacakta uyuşmayı tetikleyici unsurlar arasındadır. Saatlerce yanlış pozisyonda oturmak karıncalanma hissine yol açabilir. Uzun süre bağdaş kurarak oturmak, masa başında bacağın bükülerek oturulması örnek verilebilir. Bu sebepten kaynaklı uyuşma hissi genellikle kısa sürelidir. Doğru pozisyon alındıktan kısa bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Dolaşım Sistemi Sorunları

Oksijen ve besinlerin vücuttaki tüm hücrelere ulaşmasından sorumlu dolaşım sistemi, vücudumuz için hayati önem taşımaktadır. Dolaşım sisteminde oluşabilecek sorunlar, rahatsızlıklar kol ve bacaklarda karıncalanmaya yol açabilmektedir.

Bel Fıtığı

Omurlar arasında bulunan diskler, omurganın esnek kalmasını sağlar. Bu disklerin yerinden oynaması halinde fıtık sorunu baş gösterir. Disk kayması olarak da ifade edilir. Halk arasında en çok görülen fıtık rahatsızlıklarının başında bel fıtığı gelmektedir. Bu kayan disklerin uyguladığı baskıdan ötürü ağrı hissedilir. Bel fıtığının en bilindik bulgusu şiddetli bel ağrıları olsa da, bacaklarda da ağrı ve yanma sorununa sebebiyet verebilmektedir. Tek başına bu bulgular fıtık göstergesi olarak değerlendirilemez, doğru tanı için uzman tarafından genellikle MR yöntemi uygulanmaktadır.

Diğer Nedenler

  • Kireçlenme,
  • Çeşitli tiroid hastalıkları,
  • Vitamin eksikliği
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ