Banyo Ettikten Sonra Hasta Oluyorum

Banyo Ettikten Sonra Hasta Oluyorum

Banyo yaptıktan sonra sık sık başım ağrıyor, kendimi hasta hissediyorum diyorsanız sizde sıradan ancak asemptomatik olarak seyreden ciddi akut ya da kronik hastalıklardan bir veya bir kaçı var olabilir. Bu hastalıklardan dolayı banyo sonrasında kendinizi kötü hissediyorsanız mutlaka tekrarlayan semptomlarınızı uzman bir hekime giderek ayrıntılı bir şekilde anlatınız. Uzman hekim tarafından yapılan gerekli tetkikler sonucunda hastalığınız ortaya çıkacaktır ve bu sayede uygun ve doğru tedaviyi alarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Banyo Sonrasında Kötü Hissetmenin Nedenleri Nelerdir?

1-)Tansiyon Düşmesi ya da Çıkması

Uzun ve aşırı sıcak su ile yapılan banyolar sonucunda kişi sıcaklığa bağlı olarak yeterince nefes alamamaya başlar. Vücut ısısı aniden yükselir, bu duruma bağlı olarak kişi hızla kendini kötü hissetmeye başlar. Kan basıncı sıcaklığa ve su buharına bağlı olarak hızla düşer ya da artar.

Bu durum banyo esnasında aniden gelişebileceği gibi, hafif şekilde seyrederek kişinin banyo sonrasında kötü hissetmesine neden olabilir.

Özellikle bilinmeyen kronik tansiyon hastası olan kişilerde tansiyonun hızla değişmesine bağlı olarak banyo sonrasında kişi kendisini kötü hissedebilir. Kişi banyo sonrasında değişen kan basıncına bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, göz kararması, baş dönmesi gibi çeşitli problemler yaşayabilmektedir.

2-)Sinüzit Kaynaklı Baş Ağrısı

Sinüzit hastalarının en yakındığı problemlerden bir tanesi banyo sonrasında meydana gelen baş ağrısıdır. Bu durum özellikle banyo sonrasında kişinin saçlarını kurutmamasına bağlı olarak gözlenebilir. Sinüzit postnazal bölgedeki hava kanallarının tıkanmasıdır. Banyoda sıcak su kullanımı kişinin ani ve kısa süreli olarak rahatlamasına neden olsa da aşırı sıcak su ile banyo yapmak kişinin uzun vadede şikayetlerinin daha da katlanarak ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Sinüzit hastaları banyo sonrasında kendilerine dikkat etmeli, ani ısı değişimlerinden uzak durmalı ve muhakkak banyo sonrasında ıslak saç ile soğuk ve rüzgarlı havaya çıkmamalıdır.

3-)Kalp Hastalıkları

Aşırı sıcak hava ile banyo yapılması periferdeki damarların hızla sıcaklıktan kaynaklı genişlemesine sebep olur. Bu durum kalp yetmezliği ve kronik kalp hastası olan kişilerde tehlikeli durumlara neden olabilir. Kişi banyo sonrasında kalp çarpıntısı yaşayabilir, kendini kötü hissedebilir. Bu sebeple kalp hastası ve kalp yetmezliği olan kişiler banyo yaparken suyun sıcaklığına çok dikkat etmelidir, ılık su ile duş almalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ