Banyo Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma

Banyo Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma

Banyo sonrasında deride kaşınma ve kabarma görülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Banyodan sonra görülen kaşınma ve deride kabarmaların nedeni her kişide farklılık gösterebilmektedir. Kişinin herhangi bir şeye karşı alerjisi olması durumunda ciltte çeşitli semptomları görülmesi oldukça olağan bir durumdur. Bu gibi durumlarda ciltte görülen belirtiler arasında kaşınma ve deride kabarma gibi semptomlar yer almaktadır. Kişinin bu sorunlardan uzak kalması için alerjisi olduğu ürünü bulması ve bu ürünlerden uzak kalması gerekmektedir.

Duş Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Sıcak Duş

Banyoyu çok sıcak su ile yapmayı seven kişilerin duş sonrasında vücudunun çeşitli yerlerinde kaşınma ve kabarma sorunu ile karşı karşıya kalması oldukça olasıdır. Banyo sırasında çok sıcak su kullanmak cildin kurumasına neden olacağı için kuruluk ve kabarmaya da neden olabilmektedir. Banyoda çok uzun süre kalan kişilerin de bu sorun ile karşı karşıya kalması mümkündür. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için kişinin normal derecede bir su ile duş alması gereklidir.

2-)Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar banyo sonrasında kaşınma ve deride kabarmaya neden olmaktadır. Kişinin hangi ürünlere karşı alerjisinin olduğunu bilmesi durumunda alerjisi olan ürünleri kullanmaması gereklidir. Alerjisi olan ürünleri kullanan kişilerin vücudunda şiddetli kaşınma, morarma ve ağrı olabilir.

Banyo sonrasında kaşınma ve kabarma sorunu olan kişilerin banyo jeli, sabun, özel esanslar, kokulu yağlar, traş köpükleri, parfümler, kozmetik ürünler ve havluların yıkandığı deterjana alerjisi olabilir. Bu durum için gerekli testlerin yapılarak alerjili ürünlerin belirlenmesi gereklidir.

3-)Kireçli Su

Suyun kireçli olması da vücutta kaşınma ve morarmaya neden olabilmektedir. Kireçli su kullanımı belediye ile ilgili bir sorundur. Gerekirse kişinin belediyeye kireçli su ihbarında bulunması gereklidir.

4-)Tahriş

Kişinin banyo sırasında vücudunun tahriş olması durumunda kabarma ve kaşınma sorunları ile karşı karşıya kalması normaldir. Kullanılan duş jel, sabun, şampuan, su, havlu ya da özel esans vb. ürünlerin vücudu tahriş etmesi oldukça normal bir durumdur.

Duş Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma Nasıl Tedavi Edilir?

1-)Cildinizi Nemlendirin ve Yumuşatın

Kişinin cildini sık sık nemlendirmesi sonucunda vücudunun kurumasına engel olacağı için kaşınma ve kabarma görülmesi önlenecektir. Cilde fayda sağlayan nemlendirici ürünlerin tüm vücuda sürülmesi ile birlikte cilt yumuşayacaktır.

2-)Bitkisel Yöntemler

Ciltte görülen kaşıntı ve kabarmaya karşı uygulanabilecek bitkisel yöntemler arasında limon ve aloe vera yağı gelmektedir. Bu ürünleri marketlerde kolayca bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ