Baş Ağrısı, Unutkanlık ve Mide Bulantısı

Baş Ağrısı, Unutkanlık ve Mide Bulantısı

Baş ağrısı, unutkanlık ve mide bulantısı birçok hastalıkta meydana gelebilen asemptomatik durumlardır. Bu semptomların birlikte bulunması birçok hastalığa işaret edebilir. Doğru teşhisin konulması için kişinin ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi, gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

Baş ağrısı ve unutkanlık akıllara ilk olarak beyin ve omurilik merkezinde meydana gelen hastalıkları getirmektedir. Özellikle bu semptomlara mide bulantısının eklenmesi durumun ciddiyetini arttırabilmektedir.

Baş ağrısı, unutkanlık ve mide bulantısı akut bir şekilde seyredebilir. Bu şekilde oluşan durumlar genellikle kısa sürelidir ve hızla tedavi ile birlikte düzelmektedir. Kronik hal almış semptomların düzeltilmesi biraz daha fazla zaman almaktadır.

Baş Ağrısı, Unutkanlık ve Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Travmatik Olaylar

Çarpma, vurma gibi travmatik olaylar sonucunda ya da geçirilen şiddetli kazalar sonucunda kişi almış olduğu darbelere bağlı olarak şiddetli baş ağrısı yaşayabilir. Hatta çoğu zaman alınan darbenin şiddetine bağlı olarak kişi geçici bir unutkanlık yaşayabilir. Nadir olarak meydana gelen unutkanlık kalıcı bir hal alabilir.

Kazalar sonucunda baş dönmesi, unutkanlık semptomlarına eşlik eden şiddetli mide bulantısı ve kusma mevcut ise bu durum kafatasına alınan şiddetli bir darbenin ve bu bölgede oluşan hasarı ortaya çıkarmaktadır.

2-)Alzheimer

Alzeimer, günümüzde çok sık görülen ne yazık ki kesin bir tedavisi olmayan sadece hastalığın semptomlarının azaltılmaya çalışıldığı bir hastalıktır.

Beyinde meydana gelen patolojik ve fizyolojik sorunlar sonucunda gözlenen bu rahatsızlık kişi de sık sık baş ağrısına ve anlamsız unutkanlıklara sebep olmaktadır. Unutkanlık hastalığın ilk evrelerinde hafifken zaman ilerledikçe şiddetlenmektedir.

Bu hastalığı önleyebilmek için kişi bol bol beyin jimnastiği yapmalı, beyni güçlendirici ve zinde tutucu yiyecekler ile beslenmesi gerekmektedir.

3-)Tümör Kaynaklı Durumlar

Tümör kaynaklı olgularda görülen baş ağrısı, unutkanlık ve mide bulantısı kademeli olarak artabilmektedir. Tümörün oluşmaya başladığı ilk evrede hissedilen çok hafif bir baş ağrısı iken ilerleyen evrelerde bu durum yerini dayanılmaz baş ağrılarına, şiddetli mide bulantılarına bırakmaktadır. Tümörün bulunduğu kısma bağlı olarak unutkanlık gözlenebilmektedir.

Tümör, beyinde bulunabileceği gibi omurilik bölgesinde de bulunabilir. Her iki durumda da semptomlar benzerlik göstermektedir. Yapılan tarama testleri ile tümörün bulunduğu bölge, tümörün boyutu uzman doktorlar tarafından hesaplanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ