Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Neden Olur?

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamasının baş ağrısı ile beraber gözlenmesi hemen hemen herkesin başına gelmiştir. Genellikle bu durum çok önemli değildir ve 5-10 dakika kadar sürmektedir. Bu zaman kanama duruyor ise bu durum için çok tehlikeli olmayabilir. Fakat hasta çok yaşlı ve şeker hastası, pıhtılaşma problemi olan ve kronik hastalıklarından ötürü ilaç kullanan bir kimse ise mutlaka doktora gitmek gerekir.

Kanının pıhtılaşması sorunlu olan hastalarda özellikle kanamanın başlaması durumunda kan durdurulamayabilir. Baş ağrısıyla birlikte gözlenen burun kanamalarının nedenleriden aşağıda bahsedilmiştir.

  • Güneşte fazla kalmaktan kaynaklı olarak baş ağrısı ve burun kanaması görülebilir. Başa güneş geçmesi durumunda kişilerde baş ağrısı, burun kanaması, bulantı, kusma ve ishal görülebilir.
  • Burun damarlarında oluşan bazı çatlaklar da burunda kanamaya neden olabilir.
  • Ani alınan ya da ani verilen kilolar durumunda kişide burun kılcallarında çatlamalar gözlenebilir. Bu durumda kanamalar ve baş ağrısı olabilir. Bu durum kimi zaman geçici olabilirken kimi zaman uzun süre de devam edebilir. Uzun süren bir kanama var ise ya da yaşlı birisinde olan bir kanama var ise mutlaka doktora gidilmesi gerekir.
  • Alerjik rinitten kaynaklı olarak sürekli hapşırık ve burun akıntısı ile burunda damar çatlamaları olabilir. Kılcal damar çatlaması şiddetli hapşırık ve burunu fazla karıştırmaktan, sert sümkürmekten ötürü olabilir.
  • Beyinden kaynaklanan bir hastalıktan ya da bir tümörden kaynaklanabilir.
  • Kafaya alınan sert bir darbe ile baş ağrıları ve burun kanamaları gözlenebilir.
  • Bazı kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar kullanan hastalarda sert şekilde hapşırmaları sonucunda bile burunda kanmalar gözlenebilir.
  • Çok şiddetli bir baş ağrısı ile başlayan burun kanamasının da genel sebebi yüksek tansiyondan ötürü oluşmasıdır. Tansiyon hastalığı olan kişilerde bu durumun görülmesi hastanın tansiyonunun yükseldiğini gösterir ve hemen uzman hekime gitmek gerekir.

Yaşlı hastalar, şeker hastaları, tansiyon hastaları, alkol bağımlıları, çok stresle yaşayanlar ve günlük hayatta devamlı çok tuzlu yiyecekler tüketenler bu baş ağrısı ile burun kanamasına daha çok rastlarlar.

Burnu Kanayan Hastaya Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Burun kanaması için baş dik tutulmalı ve burun delikleri ucundan hafif bastırılmalıdır. Asla kafa geriye atılarak kanın genze ve beyne gitmesine sebep olunmamalıdır. Eğer burun kanaması normal ve önemsiz bir nedenden kaynaklanıyor ise 10 dk içerisinde bu kanamanın durması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ