Baş Ağrısıyla Birlikte B12 Eksikliği

Baş Ağrısıyla Birlikte B12 Eksikliği

Baş ağrısı günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genç yaşlı, kadın, erkek toplumun her kesiminde görülen bu durumun birçok nedeni vardır. Genellikle çok sık karşılaşılan bu durum pek önemsenmez. Genellikle birçok basit sebebi vardır. Fakat sürekli devam eden ve şiddetli baş ağrılarının dolaşımsal ve sinirsel birçok nedeni olabilir. Baş ağrınız geçmiyor ve günlük hayatınızı etkiliyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora danışınız gerekmektedir.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısının birçok nedeni vardır. Altında yatan sebebe göre şiddeti ve süresi de çeşitlilik gösterir. Günümüzde en sık karşılaşılan sebebi strestir. Çağımızın en büyük probleminden olan stres bünyeyi zayıflatarak birçok rahatsızlığa temel hazırlıyor. Günlük hayat ve iş hayatının getirmiş olduğu stres baş ağrısının en sık nedenlerinden birisidir.

Bir diğer baş ağrısı sebebi de toplumun geniş kitlelerinde görülen migren hastalığıdır. Beyindeki damarların ani genişlemesinden kaynaklandığı düşünülen migren hastalığı ataklar halinde zonklayıcı ağrılarla kendini gösterir. Migrenle birlikte enfeksiyonlar, kanamalar, sinir hasarları, kansızlık, tümörler baş ağrısının yaygın sebeplerindendir.

B12 Eksikliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

B12 vitamini vücut için son derece önemli vitaminlerin başında yer alır. Başta sinir hücreleri ve kan hücreleri için gereklidir. Eksikliğinde birçok önemli sinir hasarı ortaya çıkabilir. Başta yorgunluk ve odaklanma problemleri olmak üzere baş dönmesi, soluk cilt, nefes darlığı, anemi gibi durumların nedeni B12 vitamini eksikliğidir.

B12 vitamini kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Bu yüzden B12 eksikliğinde kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı ortaya çıkar. Anemi hastalığında kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer. Bunun sonucunda halsizlik ve çabuk yorulma görülür. Anemi hastalığı aynı zamanda baş ağrılarının da sebebidir. Beyne giden kanın miktarının azalması baş ağrısı olarak kendini gösterir. Yani B12 vitamini eksikliği dolaylı olarak baş ağrısı yapar.

Bütün bunlar gibi sürekli tekrar eden baş ağrısı, halsizlik, odaklanamama gibi problemlerimiz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. B12 vitamini eksikliği yapılan kan testleri ile belirlenir. Vitamin eksikliğinin tek sebebi vücuda yeterli vitamin girmemesi değildir. Eğer ağız yoluyla aldığımız vitamin bağırsaklardan yeterince emilmiyorsa, dışkı yoluyla atılacak ve yine vitamin eksikliği ortaya çıkacaktır. Emilim ile ilgili problemlerde demir takviyesi ve D vitamini takviyesi kullanılır. Bunlar B12 emilimini artırır.

Vücuttaki B12 eksikliğini gidermek için B12 içeren besinler tüketilebilir ve gerekli durumlarda B12 takviyesi kullanılabilir. Ciğer, kabuklu deniz ürünleri, ton balığı gibi besinler B12 açısından zengin besinlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ