Başımda Bastırınca Ağrıyan Kısımlar

Başımda Bastırınca Ağrıyan Kısımlar

Baş bölgesinde meydana gelen ağrıların birçok sebebi olabilmektedir. Genel olarak meydana gelen ağrının lokal kaynaklı bir etkenden kaynaklı olup olmadığını bilmek önem taşımaktadır. Baş bölgesinde bastırınca ağrıyan kısımların bulunması genellikle akıllara darbe sonucu meydana gelen harabiyeti göstermektedir.

Baş bölgesinde bastırınca ağrıyan kısımların yerlerinin tespit edilmesi meydana gelen ağrının kaynağının bulunmasını, kişinin doğru bir şekilde tedavi alarak sağlığına hızlı bir şekilde kavuşması için büyük önem taşımaktadır. Baş bölgesinde meydana gelen ağrılar kişinin hayatını tehdit edecek boyutlara gelebilir. Bu sebeple muhakkak uzman bir hekim tarafından gerekli tedaviyi alınız.

Baş Bölgesinde Bastırınca Ağrı Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Olaylar

Kişinin baş bölgesini şiddetli bir şekilde vurması sonucunda ya da başta travma oluşmasına sebep olarak şiddetli bir sarsıntı yaşanması durumunda kişinin başında ciddi patolojik ve fizyolojik değişimler meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlar sonucunda kişinin baş bölgesine şiddetli ağrılar gözlenebilir, bazı durumlarda bu ağrılar baş bölgesine dokunulduğunda hissedilmektedir. Baskı olmadığı durumlarda ağrı oluşumu belirli bir süre hissedilmez.

Travma kaynaklı baş ağrıları tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden travma sonrasında kişinin gerekli olan tüm kontrolleri yaptırması, hasarın hayati tehlike taşımadığı belirlenmelidir.

2-)Beze Kaynaklı Ağrılar

Bezeler vücudun hemen hemen her yerinde oluşabilen genellikle zararsız olan oluşumlardır. Genellikle halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılan bezeler kafa bölgesinde de oluşabilir, bu durum çok sık görülmez ama meydana gelmektedir.

Yağ bezelerinden kaynaklı oluşumlar çoğu zaman kişiler tarafından farkedilmez. Ancak el ile muayene esnasında farkedilir ve el ile muayene esnasında bulunduğu kısımda baş ağrısı oluşumuna sebep olabilmektedir. Genellikle zararsız olmasına rağmen, şiddetli ağrı oluşumuna yol açan bezeler cerrahi müdahale ile alınabilmektedir.

3-)Tümör Kaynaklı Oluşumlar

Tümör kaynaklı oluşumlar çok sık gözlenmeyen durumlardır. Beyin ve kafatası bölgesinde bulunan tümörler genellikle sinsi ve sessiz bir şekilde ilerlemektedir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde el ile muayene esnasında ağrı oluşumu gözlenebilir. Bu durum hastalığın geç evrede farkedilmesine neden olur.

Böyle durumlarda kişinin hayatının devamı için erken tanı ve doğru tedavi büyük önem taşımaktadır. Hastalığın erken teşhisi için dikkatli davranmak, belirli zaman aralıklarında tetkiklerin yaptırılması gerekmektedir. Kafanın bazı bölgelerinde dokunma sonucu meydana gelen ciddi ağrı ve acılar tümör kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda kişi dikkatli ve titiz davranmalı, zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ