Başın Sağ Ve Sol Olmak Üzere Her İki Tarafında Şişlik

  • 21 Aralık 2016
  • 19.795 kez görüntülendi.
Başın Sağ Ve Sol Olmak Üzere Her İki Tarafında Şişlik

Vücutta baş kısmında kimi zaman şişliklere rastlanabilmektedir. Başın hem sağ hem de sol tarafında belirebilen bu şişlikler, tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı da olabilir. Şişlikler kafaya alınan darbeden kaynaklı olabilir. Bu bölgeye alınan sert darbeler, hasara yol açarak başın sağ ve sol tarafında şişliklerin oluşmasına neden olabilir.

Kafada Şişlik Neden Olur?

Yağ Bezesi

Cilt altı bölgesinde yağ hücrelerinin birikmesinin akabinde meydana gelen yumuşak kist, yağ bezesi olarak bilinir. Tıp literatüründe lipom olarak bilinen yağ bezesi, iyi huyludur. Yapısı gereği yumuşaktır. Üzerine baskı uygulandığında hareketli olduğu farkedilen yağ bezeleri, vücudun herhangi bir bölgesinde baş gösterebilir. Yağ bezeleri genellikle ağrısız olsa da, kimi zaman bulundukları bölgedeki sinirlere baskı uygulayarak ağrı hissine yol açabilirler. Kafada göze çarpan şişlikler, yağ bezesi kaynaklı olabilir. Bezeler basit cerrahi müdahalelerle uzmanlar tarafından alınabilmektedir.

Travma Etkenleri

Kişinin başına doğru aldığı sert hasarlar, kafada şişlik oluşumuna neden olabilir. Beraberinde başta kanama, ağrı ve kızarıklık görülebilir. Sert bir zemine düşülmesi veya başın duvara çarpılması gibi durumlara sık rastlanır. Alınan darbenin şiddetinin fazla olması çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, derhal müdahale için uzman doktora gidilmesi önerilir.

Kistler

Vücudun farklı dokularında, bölgelerinde oluşabilen kistlere kafada da rastlanabilmektedir. Kistler genellikle iyi huylu olsalar da, tam tersi durumda görülebilir. Kistlerin muhakkak uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Kafada farkedilen şişliklerin altında yatan neden kistler olabilir.

Kafada beliren şişlikler, yağ bezesi olabileceği gibi çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi de olabilir. Bu yüzden şişliklerin kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir.

Kafada Şişlik Tedavisi

Baş bölgesine alınmış hafif darbelerden kaynaklı şişlikler genellikle kendiliğinden kısa süre içinde geçer. Böyle bir durumda ağrıyı dindirmek için buz torbası uygulanabilir. Buz doğrudan cilde uygulanmamalı, öncelikle beze veya havluya sarılmalıdır. Şişliklerin tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Bu sebepten doğru  teşhis ve tedavi yöntemi için mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ