Başın Üst Kısmında Ağrı ve Uyuşma

  • 16 Nisan 2018
  • 8.452 kez görüntülendi.
Başın Üst Kısmında Ağrı ve Uyuşma

Baş ağrısı genel olarak her bireyde ortaya çıkabilen bir durumdur ancak uyuşma ile birlikte görülmesi oldukça panik uyandıran bir durumdur. Bunun sebebi, kişi başında uyuşukluk hissettiğinde doğrudan bunu beyin kanaması ile bağdaştırmasıdır.

Beyin kanamasının belirtilerinden bir tanesi olan beyin uyuşması, daha başka belirtilere de sahiptir ve yalnızca uyuşma ile teşhis koymak doğru değildir. Beyin kanamasının diğer belirtileri arasında mide bulantısı ve buna bağlı olarak gelişen kusma, bilinç kaybı, yüz bölgesinde kızarma, konuşma bozukluğu da temel olarak sıralanabilir. Yalnızca başın üst kısmında ağrı ve uyuşma durumu ise başka bir sorunun belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka önemsenmesi gerekir.

Başta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrıları iki ana grupta ele alınmaktadır:

  • Hastalık Kaynaklı Baş Ağrıları: Bu gruptaki ağrılar, kafa travması, damar hastalıkları, metabolizmayla ilgili hastalıklar, beyin hastalıkları, sinüzit ve alerji nedeniyle oluşmaktadır.
  • Primer Baş Ağrıları: Gerilim tipi baş ağrısı ve vasküler baş ağrısı bu gruba dahildir.

Baş ağrısının çok şiddetli olması ve belli bir bölgede yoğunlaşması, dikkat edilmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Çünkü aniden meydana gelen baş ağrıları, beyinde tümör oluşumunun habercisi olabilmektedir. Başın tepe ya da arka kısmındaki ağrılar, tümör oluşumunun kafatasına baskı yapması sonucunda oluşabilmektedir. Tümör kaynaklı ağrılarda, sabahları artan baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, güçsüzlük hissi, görmede bozukluk ve konuşma bozukluğu da eşlik edebilir. Bu belirtiler mevcut ise acilen doktora gidilmesi hayati risk açısından çok önemlidir.

Beyinde Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrıları bazen de beyinde uyuşma ile bir arada ortaya çıkabilmektedir. Beyinde uyuşma nedenleri ise şöyle sıralanabilir:

  • Karıncalanma ile başlayan ve saç derisinde enseden yukarı doğru hissedilen uyuşma, beyinle ilgili olmayabilir. Genel olarak kas spazmı da bu duruma yol açabilmektedir.
  • Kafada hissedilen uyuşma, genel olarak bilinçsiz diş sıkma ve stres nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Psikolojik açıdan rahat olmayan bireylerde bu duruma çok daha sık rastlanmaktadır.
  • Bunlara ek olarak beyindeki oksijen ya da kan miktarında azalma ortaya çıkması sonucunda da beyinde uyuşma hissi ortaya çıkabilmektedir.

Başın Üst Kısmında Ağrı ve Uyuşma Tedavisi

Başta uyuşma tedavisinde buna neden olan faktörlerin tespiti son derece önemlidir. Baş bölgesinde ağrı ve uyuşma sorununa sahip olan kişilerin öncelikle nöroloji bölümünde muayene olması gerekir. Bu aşamada nörolojik muayeneler ve kan testi yapılır. Yapılan tetkikler sonucunda hastaya uygun olan tedavi seçenekleri belirlenir.

Ağrı ve uyuşmanın uzun süre devam etmesi, sinirlerde hasar oluşmasını tetiklemektedir. Bu da vücudun başka bölümlerinde de sorunlar ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle teşhisin bir an önce konulması bir hayli önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ