Başta Uyuşma ve Sersemlik Hissi

  • 26 Nisan 2017
  • 11.285 kez görüntülendi.
Başta Uyuşma ve Sersemlik Hissi

Başta hissedilen uyuşma ile birlikte görülebilen sersemlik/halsizlik hissi genellikle panik ve endişeye sebep olur. Bunun nedeni baştaki uyuşmanın ve sersemlik hissinin beyni ilgilendiren rahatsızlıklarla olabileceği ihtimalidir. Fakat başta hissedilen uyuşma bunun dışında pek çok etkenden kaynaklı olabilir. Kimi zaman kafa bölgesine alınan travmadan, sinir sıkışmasından ya da psikolojik etkenlerin sonucu olarak şikayet baş gösterebilir.

Başta Uyuşma ve Sersemlik Hissi Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Kafa bölgesi vücutta bulunduğu konum itibariyle sürekli olarak dışarı ile temas halindedir. Dolayısıyla kazaya ve darbeye oldukça müsaittir. Kafaya doğru alınabilecek sert darbe halinde başta uyuşma, karıncalanma hissi ile beraber sersemlik oluşabilir. Yanlışlıkla duvara çarpmak, kafa kafaya çarpışmak gibi durumların akabinde sık görülür. Hafif bir hasar söz konusuysa, kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak şiddetli bir darbe varsa, beyin kanaması gibi ciddi sorunlara davetiye çıkarabileceğinden muhakkak uzman doktora danışılması önerilir.

Menenjit

Omuriliği korumakla görevli zarların iltihaplanması akabinde baş gösteren menenjit rahatsızlığı, temelinde virüs veya bakteri kaynaklı olabilir. Oluşan iltihaplanma beyin bölgesine oldukça yakın olduğundan büyük risk taşır. Hissedilen sersemlik ve baştaki uyuşma menenjit bulgusu olabilir. Ancak tek başına bu bulgular rahatsızlık göstergesi olarak değerlendirilmez. Uzman hekimler tarafından diğer bulguların da detaylı incelenmesi gerekmektedir. Rahatsızlığın diğer semptomları şunlardır;

  • Kusma,
  • Ateş,
  • Baş ağrısı,
  • Sinirlilik hali

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi ruh halleri vücutta fizyolojik sonuçlara yol açabilmektedir. Başta hissedilen uyuşma ve sersemlik hali aşırı stres altında çalışanlarda görülebilmektedir.

Sinir Hasarı

Vücudun pek çok bölgesinde bulunan sinirler, kafa derisi bölgesinde de bulunmaktadır. Bu bölgedeki sinirler dış ortamdan alınan duyuları beyne iletmekle görevlidirler. Bu sinirlere doğru alınabilecek hasar akabinde kafa derisinde uyuşma ve karıncalanma baş gösterebilir.

Diğer Nedenler

  • MS hastalığı,
  • Felç,
  • Beyin kanaması

Şikayet pek çok ciddi sağlık sorunu habercisi olabilir. Ancak doğru tetkik ve teşhis için diğer semptomların uzmanlar tarafından izlenmesi ve gerekli test yöntemlerinin uygulanması gerekli görülebilmektedir. Bu sebepten başta bir süredir hissedilen uyuşmanın ve sersemlik hissinin gözardı edilmemesi ve muhakkak uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ