Bebeğim Öğürüyor

Bebeğim Öğürüyor

Öğürmek, midenin bulanmaması ama genellikle kusmanın gerçekleşmemesi durumudur. Bu durum yetişkin, çocuk ve bebeklerde sıklıkla görülebilir bir durumdur. Böyle bir sağlık sorununa birçok farklı etkenin neden olabileceği unutulmamalıdır. Öğüren ve kusamayan bir kişi için bu durum oldukça zordur. Kişinin rahatlayabilmesi için kusmaya çalışması en iyi yöntem olacaktır.

Öğürme sorunu genellikle orta yaş ve ileriki yaşlarda karşımıza çıkan bir durumdur. Bebeklerde sık sık öğürme görülmesi durumunda ise ebeveynlerin zaman kaybı yaşamadan iyi bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bu durum doktorun yapacağı testler ve muayeneler sayesinde kısa süre içinde ortaya çıkacaktır. Bebeklerin fizyolojik yapısını olumsuz yönde etkileyecek bu sağlık sorunu için tanı yapıldıktan sonrasında uygun tedavi yöntemi izlenebilecektir.

Bebeklerde Öğürme Neden Görülür?

Bebeğinin sık sık öğürmesinden şikayet eden bir annenin uzman bir doktor ile görüşmesi gereklidir. Bu duruma birçok farklı durum sebep olabilmektedir. Bu sebepler arasında bebeğin sindirim sisteminde meydana gelen değişimler önemli bir rol oynamaktadır. Kişinin böyle bir durumda bebeğinin yediği şeylere karşı çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi gereklidir.

Bebeklerin sindirim sistemi çok daha hassastır ve bu nedenle bebeklerin yediği yiyecekleri hazmetmesi büyük zaman almaktadır. Bu sebeple bebeklerin hazmı kolay ürünler ile beslenmesi öğürme sorununu ortadan kaldıracak bir etken olacaktır.

Bebekler Neden Öğürme Sorunu Yaşar?

1-)Kötü Kokular

Bebeklerin sık sık öğürmesinin en büyük sebeplerinden birisi burnuna gelen kötü kokulardır. Bebeğin çevresinde yer alan kötü kokular bebeğin midesini bozacağı içi öğürmesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin her kokuyu algılayamadığı da bilinmektedir. Özellikle aromalı kokuların bebeklerde kötü etkiye neden olduğu bilinmektedir. Bebeklerin olabildiği kadar bu kokulardan uzak tutulmasına özen göstermek gereklidir.

2-)Emzirme Nedeniyle

Anne sütü emen bebeklerde öğürme sorunu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun ana nedenlerinden birisi anne sütünün bebeğe zararlı gelmesi ve dokunmasıdır. Bazı bebeklere annesinin sütü iyi gelmez. Böyle durumlarda bebeğin anne sütünden maruz kalmaması ve sağlıklı bir biçimde gelişim gösterebilmesi için süt anne ayarlanması iyi bir yöntem olacaktır.

Bunun yanı sıra annelerin bebeği tam iyi bir biçimde emzirememesi de öğürmeye neden olan bir etkendir. Bebeğin süt ağız boşluğuna gelmeyecek bir biçimde emzirilmesi gerekmektedir.

3-)Enfeksiyon Nedeniyle

Bebeklerde görülen enfeksiyonlar bebeklerin öğürmesinin diğer sebeplerinden birisi olarak bilinmektedir. Vücuda giren zararlı maddeler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar bebeklerin hassas olan midesinde çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Doktor tedavisi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ