Bebeğimin Kalp Atışı Duyulmuyor

Bebeğimin Kalp Atışı Duyulmuyor

Yeni doğmuş bebeklerde kalp atışı duyulmaması sık rastlanılan bir durumdur. Annenin ve çevredekilerin telaş yapmasına yol açan bu sorunun birçok farklı nedeni bulunur. Kalp atışı duyulmaması sorunu yalnızca yeni doğan bebeklerde görülen bir sağlık sorunu değildir. Belirli bir aya kadar ultrasonda da bebekten kalp atışı sesi gelmediği gözlenmektedir. Bu durum bebeğin ayı ile ilgili olabileceği gibi farklı sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir. Durumun kontrol altına alınabilmesi için uzman bir doktordan yardım alınması, kontrollerin düzenli biçimde yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulmaya Başlanır?

Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne ve bebek düzenli olarak muayene edilir ve bebeğin sağlıklı olup olmadığına ultrason ile bakılır. Bu rutin muayenelerde bebeğin kalp atışları da aynı cihaz ile kontrol edilir ve sorun olmamasına dikkat edilir. Bu rutin muayenelerde bazı zamanlarda kalp atışı duyulmaması sorunu ile karşı karşıya gelinebilir. Bu durum hamileliğin dönemi ile de ilgilidir.

Çoğu anne bebeğinin kalp atışlarını ne zaman duyacağını merak eder. Hamileliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışının duyulmaması oldukça normal bir durumdur. Bebeğin yeterince gelişmemiş olması buna sebeptir ve annenin panik yapmadan sabırlı olması gereklidir.

Hamilelik döneminde ilk 5 ile 6 hafta arasında bebek kalp atışlarının duyulmaması beklenmektedir. Bu dönemlerde kalp atışı duyulan bebekler olsa da genellikle bu dönemler kalp atışını duymak için erken olarak kabul edilir. Bebeğin kalp atışları ilk kez, bebeğin kesede net biçimde görünmesi ile birlikte başlamaktadır. Net olmayan kalp atışları, hafif bir biçimde ilk kez bu dönemler duyulmaktadır. Bebeğin kalp atışlarının en net sesi ise yaklaşık olarak 10 ile 12. hafta itibari ile duyulmaktadır.

Bebeğin Kalp Atışı Duyulmaması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Anne karnındaki bebeğin kalp atışları bebek yaklaşık 2 aylık olduğunda duyulmaya başlanır. 2 aylık olduğu halde hala kalp atışı duyulmayan bebeklerin ölü olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan rutin kontroller sırasında ortaya çıkan bu durum doktorun yapacağı muayene ile belli olmaktadır. Anne karnında ölü olduğu tespit edilen bebekler kürtaj ile alınmaktadır. Kürtaj ile alınmayan bebeklerin anneyi zehirleme ihtimali olduğu için doktor muayenesi sonrası hemen operasyon yapılmalıdır.

Kalp atışı duyulması genel olarak 8. hafta itibari ile duyulmaktadır. Rutin kontroller sırasında alttan yapılan muayeneler ile birlikte bebeğin zayıf kalp atışları duyulur ve bebek büyüdükçe bu kalp atışları çok daha net duyulmaya başlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ