Bebeğimin Kemiklerinden Ses Geliyor Neden Olabilir?

Bebeğimin Kemiklerinden Ses Geliyor Neden Olabilir?

Bebekler, ilk doğduklarında bağışıklık sistemi gibi kemik yapısı da henüz gelişme aşamasındadır. Bu nedenle yetişkin bir bireyle kıyaslandığında bebeklerin son derece hassas ve kırılgan olduğu bilinmektedir. Özellikle bebekler ilk doğduklarında ve doğumu takip eden aylarda her ne kadar esneklikleri yüksek olsa da, kol ve bacaklarının çekilmemesi, tutuşta ve bebeği yatırırken son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde kemiklerde kırıklar ya da çıkıklar meydana gelebilir.

Bebeklerin Kemiklerinden Ses Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğmuş bebeklerin kemikleri daha çok kıkırdak kemik dokusu formu ile benzerlik gösterir. Çok dikkatli davranıldığında dahi bebeklerin kol ve bacaklarından çıtırtı sesleri gelebilir. Bu durumda ebeveynler telaşa kapılmamalı, gerekli hassasiyeti göstermelidir. Eklemlerde ortaya çıkan çıtırtı sesleri, kemiklerle ilgili bir sorunun habercisi de olabilir. Bu nedenle durum sürekli bir hale gelmişse, bebeğin doktora götürülmesi ve tetkiklerin yapılması çok önemlidir. İlk aylarda meydana gelen kemik yapısı sorunu, ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara ve bedensel bozukluklara yol açabilir.

Bebeğin kemiklerinden gelen seslerin azaltılabilmesi için anne tarafından uygulanabilecek basit bazı yöntemler bulunmaktadır. Kemik gelişimi bu evrede sürekli bir hal aldığı ve bebeğin gelişimi hem içten hem dıştan devam ettiği için küçük egzersizlerle bebek rahatlatılabilir. Anne, bebeği sırt üstü yatırdıktan sonra kollarını ve bacaklarını yavaşça ve çok çekmemek kaydıyla hareket ettirebilir. Düz konuma getirip yeniden eklemlerden kol ve bacakların bükülmesi, bebeği rahatlatacaktır.

Aynı şekilde ilk üç aydan sonrası için bebek yüz üstü yatırılarak sağ kol – sol bacak ve sol kol – sağ bacak karşılıklı olarak yine çok yavaşça ve son derece dikkatli bir şekilde arkaya doğru esnetilebilir. Ancak bu işlemler çok sık tekrarlanmamalıdır ve anne mutlak bu durumu uzman doktor ile görüştükten sonra uygulamalıdır.

Bebeklerde Eklem Çıtırdaması Tedavisi

  • Bebeklerin eklemlerinden gelen çıtırtı sesleri en kısa zamanda doktor tarafından muayene edilmelidir. Kemiklerin zayıflığından kaynaklanan eklem çıtırdamalarında, genel olarak kalsiyum tedavisi sorunu tamamen çözmektedir.
  • Bazen bebeğe kalsiyumun yanı sıra farklı mineral ve vitaminlerin de takviye edilmesi gerekmektedir. Hangi minerallerin eksik olduğu saptandıktan sonra doktor tarafından bu mineraller de bebeğe verilebilir.
  • Bebeğin kemiklerinden gelen çıtırdama sesinin kaynağı vücut gelişimine bağlı ise genellikle bebeğe bir fizik tedavi programı uygulanır.
  • Ciddi bir sorun olan cam bebek rahatsızlığının da belirtisi olabilen eklem çıtırdaması durumu söz konusu ise, bebeğe dokunulduğunda kemikler herhangi bir zorlama olmaksızın kırılabilir. Bu rahatsızlıkta kemik yapısı gerçekten de cam gibidir, son derece hassastır ve bebeğin kendi halinde yürümesi esnasında bile kırılmalar ortaya çıkabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ