Bebeğimin Poposunda Yara Var

Bebeğimin Poposunda Yara Var

Bebeklerin poposunda yara oluşumu anne ve babaların sıkça dile getirdiği sorunlardan bir tanesidir. Özellikle bebek bezinin kullanıldığı yaş gruplarında popo bölgesinde yara, kızarıklık ve şişlik oluşumu çok daha sık gözlenmektedir.

Bebeklerin ciltleri yetişkin insanların ciltlerine göre daha hassas ve farklı bir yapıya sahiptir. Bebeklerin stratum corneum tabakası normalden daha incedir. Bu durum bu bölgede daha sık bir problem oluşumuna sebep olabilmektedir.

Bebeklerin Poposunda Yara Neden Oluşur?

Bebeklerin popolarında oluşan yaraların birçok sebebi olabilmektedir. Yaranın daha fazla yayılmasını önlemek için kaynağının hızla bulunması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Mutlaka uzun süreli yara oluşumlarında uzman bir hekimden yardım alınız.

1-)Pişik Kaynaklı

Bebeklerin poposunda oluşan yara ve kızarıklıkların en temel sebebi pişiktir. Pişik birçok sebepten kaynaklı oluşabilir. En temel sebebi bebeklerin popo bölgesinin yeterince hava alamaması ve düzenli olarak güzel bir şekilde temizlenmemesidir.

Pişik oluşumunun bir diğer nedeni ise yenilen yiyeceklerdir. Emziren anneler dahi sütle bebeğe geçebileceğini düşünerek yediği yiyeceklere dikkat etmelidir.

Yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi, düzenli temizlenmesi genellikle pişik oluşumunu önleyecektir. Pişik kremi kullanımı ve bebek pudrası kullanımı da uygulanabilir.

2-)Mantar Enfeksiyonları

Bebeklerde mantar enfeksiyonu çok sık gözlenmemektedir. Genellikle geçmeyen ve inatçı pişikler mantar enfeksiyonlarının habercisi olabilmektedir. Böyle durumlarda enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla mutlaka ilaç kullanımı gerekmektedir.

Antifungal ilaç kullanımı bebeklerde fazla emilme olduğundan dolayı çok dikkatli bir şekilde kulanılmalıdır. Aksi halde deride lezyon oluşumu gözlenebilmektedir.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Bebeklerde alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olarak yara oluşumu, kızarıklık oluşumu olabilmektedir. Özellikle yenilen ve içilen gıdalara dikkat edilmemesi durumunda bezli bebeklerde popo ve genital bölgede yara, kızarıklık oluşumu gözlenebilmektedir.

Pişik benzeri olan bu durum genellikle alerjiye neden olan maddenin ortamdan uzaklaştırılması ile kaybolmaktadır aksi halde belirtiler giderek şiddetlenir.

NOT: Kortikostereoid içeren merhem benzeri ilaçların bebeklerde kullanımında ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir. Geçemeyen pişiklerde reçete edilen bu ilaçlar bebeklere çok az miktarda ince bir tabaka halinde sürülmeli ve üç günden fazla kullanılmamalıdır.

Bu ilaçların anne ve babalar tarafından yanlış bir şekilde ve kullanım süresinden fazla kullanılması bebeğin cildinde kalıcı yanık izlerine ve çeşitli lekelere sebep olabilmektedir. Bu sebeple kullanacağınız ilaçlarda mutlaka doktorunuzun ve eczacınızın tavsiyelerine dikkat ediniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ