Bebeğin Göbeğinden Kan Geldi

Bebeğin Göbeğinden Kan Geldi

Ebeveynleri oldukça korkutan ve yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan göbekten kan gelmesi sorunu, genel olarak göbek bağı ile ilgili sorunlar dolayısıyla meydana gelir. Bilindiği gibi ana rahminde göbek bağı, anne ve bebek arasındaki bağdır ve bebeğin beslenme sürecinde çok önemli bir yere sahiptir. Doğum esnasında bu bağ kesilir ve 3 hafta sonra da kendiliğinden düşmesi beklenir. Bu üç haftalık süreç, yeni doğan bebeğin göbeği için son derece hassastır ve dikkat gerektiren bir süreç olduğu bilinmelidir.

Göbekte kanama, bebeklerin hayatını kaybetmesine neden olacak kadar ciddi bir durum olabilmektedir. Elbette her kanama doğrudan en kötü olasılığı akla getirmemelidir ancak yine de tetikte olmakta elbette yarar vardır.

Göbek Bağının Korunması

  • Göbek bağı, doğumdan hemen sonra göbek deliği olarak isimlendirilen bölgeye doktor tarafından sabitlenir ve dikkat ister. Bebeğin göbek bölgesi, göbek kendiliğinden düşene kadar mutlaka kuru ve temiz tutulmalıdır. Bebeğin altının değiştirilmesi esnasında bezin takılışı ya da çıkarılışıyla göbeğe temastan kaçınmaya da dikkat etmek gerekmektedir.
  • Doğumdan sonra, göbek bağının göbeğe sabitlenen kısmı, mikrop ve enfeksiyonlara açık bir pozisyonda bulunur. Bu nedenle anne ya da baba tarafından her gün düzenli bir şekilde, ihmal edilmeksizin temizlenmelidir. Bölgede iltihap oluşmaması için azami dikkat gösterilmesi gerekir. Aksi halde bebek hasta olabilir. Temizleme işlemi esnasında pansuman malzemelerinin hijyenik olmasına, elle temasın olabildiğince az olmasına dikkat edilmesi de gerekir. Bağın sadece üst bölümü değil, tüm yönleri aynı şekilde özenle temizlenmelidir. Bu temizlik, bebeğin de rahatlamasına yardımcı olacaktır.
  • Göbek bağının zamansız düşmesi, sorunlara yol açabilmektedir. Beklenen zamandan daha önce göbek bağının düşmesi halinde, bebeğin enfeksiyon kapma olasılığı büyük ölçüde artacaktır. Henüz göbek deliği tam anlamıyla iyileşmemiş durumda olduğu için bebeğin göbeğinden kan gelebilir.
  • Aynı şekilde, göbek bağı beklenen süre içinde halen düşmemiş ise, bu da bir problemdir. Anatomik olarak birtakım bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olan bu durumda, göbek deliğinde akıntı olup olmadığı gözlemlenmeli ve doktora bu konuda bilgi verilmelidir.
  • Göbek bağı düşmesi esnasında, bölgede kanamalar ortaya çıkabilir. Kız çocuklarında çok daha sık rastlanan bu durum, dikkatle gözlemlenmelidir. Göbek düştüğü halde kanama sürüyor ise, bu durum ciddi bir belirti olabilir. Aynı zamanda kanamaya eşlik eden kötü koku, yeşil renk sıvı akması gibi durumlar hayati risk içeren faktörlerdir ve mutlaka bebek doktora götürülmelidir.

Göbek Deliği Kanamasına Öneriler

Göbek deliğinde ortaya çıkan kanamanın, bazen de bebeğin metabolizmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Bu durumun temel nedenlerinden bir tanesi de K vitamininin eksikliğidir. Göbek bağının hem olması gereken zamanda hem de zararsız ve sağlıklı bir şekilde düşmesi için bebeğe K vitamini takviyesi yapılabilir. Ancak bu takviye öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ