Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

  • 20 Aralık 2017
  • 4.266 kez görüntülendi.
Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Yeni anne olan ve bebek emziren her kadının kendine sorduğu sorudur: bebekler kaç yaşına kadar emzirilmeli? Bebeklerin farklı zamanlarda memeyi bıraktığı ve mamaya geçirildiği düşünüldüğünde, sorunun yanıtının önemi de kavranacaktır. Bilindiği gibi bebek anne sütü ile ne kadar uzun süre beslenirse, metabolizması o kadar güçlü olmaktadır. Ancak elbette ki, bu noktada annenin tavrı ve kararı da son derece önemlidir.

Bebeğin sürekli olarak emmek istemesi, günden altı – yedi defa annenin meme vermesi, göğüs ucunda deformasyon, yara oluşumu ve acı – ağrı hissi gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle konuyla ilgili yaygın görüş, bebeğin ilk altı ay başka hiçbir besin verilmeksizin sadece anne sütü ile beslenmesi yönündedir.

İki yıla kadar emzirme uygun görülse de, ilk altı aydan sonrası için anne sütü yanında ek gıdaların verilmeye başlanması uygun görülmektedir. Çünkü bu süreç sonrasında anne sütü tek başına yetersiz kalmaktadır. Elbette anne, bu konuda bir uzmandan yardım almalı ve bu doğrultuda hareket etmelidir.

Neden İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü Verilmeli?

Bebekler, metabolizmaları yeterince gelişmemiş olarak dünyaya gelirler ve doğum sonrasında da içsel gelişimler devam eder. Bilindiği gibi, çoğu bebek ilk doğduğu andan itibaren bir hafta kadar kuvözde bakım altında tutulmaktadır. Çeşitli hastalıklara son derece açık olan bebek bünyesi, savunmasızdır da aynı zamanda.

Sindirim sistemi de ağız kasları gibi tam anlamıyla gelişmemiş olan bebeklere anne sütü dışında herhangi bir gıda verilmesi, ishale yol açabilir. Aynı zamanda henüz bir savunma mekanizması oluşturmayan metabolizma verilen yiyeceği yabancı algılayabilir ve olumsuz şekilde etki edebilir. Ayrıca dıştan gelen hastalıklara ve virüslere karşı bir savunma oluşabilmesi bakımından ilk altı ay anne sütünün önemi oldukça büyüktür.

Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalı?

Ek gıda verimine 6. aydan itibaren başlanması tavsiye edilir. Ancak anne, ek gıda verdiği için emzirmeyi kesmemeli, ilk altı ayda olduğu gibi bol ve sık aralıklarla bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Dünya Sağlık Örgütü de, iki yıla kadar ek gıda + anne sütü şeklindeki beslenmeyi önermektedir.

İki yıldan sonra, anne sütü artık içerik bakımından bebeğe faydalı olmaktan uzaklaştığı için önerilmez. Ancak enfeksiyonun ve salgın hastalıkların görüldüğü ülke ve bölgelerde, iki yıldan sonra da emzirmeye devam edilebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Önerileri

  • Doğumdan bir saat sonrasından itibaren emzirme süreci başlamalıdır.
  • Gece ve gündüz fark etmeksizin, bebeğin istediği sıklığa uygun olarak emzirme gerçekleştirilmelidir.
  • Emzirme miktarı, ek gıda kullanımı ile azaltılmamalı, aynı şekilde sürdürülmelidir.
  • Katı gıdalar için bir süre daha beklenmeli, sıvı ya da sıvı forma yakın gıdalar bebek beslenmesinde tercih edilmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ