Bebeklerde Ast Değeri

Bebeklerde Ast Değeri

Bebeklerde ast değeri demek karaciğer testleri anlamına gelmektedir. Bebeklerde yapılan bu testler ast ve alt testleri olarak adlandırılmaktadır. Bu iki test bebeklerde ciddi hastalıkların tanı ve teşhisi için kullanılan iki önemli testtir. Doktor tarafından önerilmesi ile birlikte yapılan bu iki sağlık testi karaciğer üzerinde yapılır ve önemli hastalıkların tanısı için kullanılır. Her kişide normal bir AST ve ALT değeri bulunmaktadır. Bu testlerin normal bir kişide olan değerleri farklılık göstermektedir.

Normal bir bireyde ölçülen ast ve alt değerlerinin en az 0.7 aralığında, en yüksek ise 1.4 değerinde olması gerekmektedir. Bu iki değerin üstünde ya da altında olan değerler ise sağlık bir test sonucuna işaret etmemektedir.

Bebeklerde Ast Değeri Nedir?

Ast ve alt değerleri bebeklerde ölçülen iki farklı değer sonucudur. Bu testler karaciğer üzerinde görülen hastalıkların teşhisinde kullanılır. Ast değeri demek “aspartat aminotransferaz” değeri olarak tıp dünyasında anılan bir isimdir. Ast değerleri insan vücudunda karaciğer, kalp ,iskelet kasları, alyuvar, böbrek ve pankreasta bulunan değerlerdir. Bu organlarda ve bölümlerde herhangi bir hasar sonucunda bu ast değerleri kana doğru karışmaya başlar. Kanda yer alan ast miktarı doku üzerinde yer alan hasar miktarına göre farklılık göstermektedir. Kan üzerinde ast miktarı ne kadar çok ise kişinin aldığı hasar değeri de o ölçüde büyük demektir.

Doktor tarafından önerilmesi halinde ast miktarı bu dokulara göre ölçülür ve ortaya çıkan sonuçlar sadece Karaciğer ile ilgili değildir. Ast değerleri bazı durumlarda diğer hastalıkların da tanısı için kullanılan testlerdir.

Ast Yüksekliği Neden Olur?

Ast değerinin her kişide belirli bir değeri bulunmaktadır. Ast değerleri normal değerleri olarak 0.7 ile 1.4 değerleri ölçülmektedir. Bu değerlerin üstünde olan değerler kişinin Ast değerlerinde yüksekliğe neden olmaktadır. Ast yüksekliği daha çok bebeklerde ve çocuklarda gözlenen bir durumdur. Doktorun onayı ile yapılan testlerde bu değerlerin yüksek çıkması demek kişinin hemen telaş yapması anlamına gelmemelidir. Ast değerlerinin yüksek çıkmasının birçok sebebi bulunmaktadır.

Ast Yüksekliği Hangi Hastalıklarda Görülür?

Ast yüksekliğine neden olan çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Bu durum genel olarak karaciğer ile ilgili sorunlara işaret etse bile bu durum bazen farklılık gösterebilir. Kişinin en iyi teşhis ve tanı için uzman bir doktora görünmesi tavsiye edilmektedir. Bu hastalıklar arasında en sık görülenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Karaciğerde görülen sağlık sorunları durumunda,
  • Obstrüktif Sarılık durumunda,
  • Alkolik Hepatit hastalığında.
  • Kronik hepatit hastalığında görülmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ