Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği

Bebeklerde B12 vitamin eksikliği nadir olarak görülür. Kobalamin olarak da bilinen vitamin B12, yalnızca et ve diğer hayvan ürünlerinde bulunur. Emziren annelerin et ve diğer hayvan ürünlerini tüketmesi, bebeklerin B12 vitamini almasında önemli rol oynar. B12 eksikliğinin gelişimsel gecikmeye, titremeye, nöbetlere, IQ düşüklüğüne ve zeka geriliğine neden olabileceği belirlenmiştir. B12 eksikliği olan bebekler konuşma kabiliyeti eksikliği ve davranış sorunlarıyla karşılaşırlar. Ve bu sorunlar ileriki yaşlarda da devam edebilir.

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

B12 vitamini doğal olarak sadece hayvansal ürünler içerisinde bulunduğundan sadece bitkiyle beslenen vejetaryen kadınlar bu konuda yetersiz kalabilir. Annenin, doğum öncesi vitamin B12 takviyesi alması gerekir. Doğumdan sonra et ürünleri tüketmeyen bir anne bebeğini emzirirken ve kendi vitamin B12 takviyesini durdurursa bebek bu hayati besleyici maddenin eksikliğini ciddi şekilde hisseder.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği olan bir bebek uyuşuk hale gelebilir ve büyümede gecikmeler gösterebilir. Kansızlık problemi yaşayabilir ve kas elastikiyetinde eksiklikler yaşayabilirler. B12 eksikliği yaşayan bebekler genellikle gelişimsel gecikmelere veya gerilemeye maruz kalırlar. Belirtiler genellikle 6-12 aylık dönemlere kadar ortaya çıkmaz. Ancak 2 ay gibi kısa bir süre içinde klinik açıdan B12 vitamini eksikliği tanısı koyulabilir.

B12 Vitamini Eksikliğini Nasıl Önlenir?

Bebeğin vitamin B12 eksikliğini önlemenin en kolay yöntemi, hamile veya emziren kadınların B12 içeren gıdaları tüketmesidir. Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt, peynir ve yoğurt B12 içerir. Bu vitamini içeren ürünleri yemeyen kadınlar gebelik boyunca ve emzirirken B12 takviyesi almalıdır. Hamilelik süresince bir kadın 2.6 mcg vitamin B12’ye ihtiyaç duyar ve emzirirken her gün en az 2.8 mcg alması gerekir. Konuyla alakalı daha doğru ve detaylı bilgi için uzman hekime başvurulmasında yarar vardır.

Vitamin Eksikliği Tedavisi

Bebekte vitamin B12 eksikliği tedavisi, B12’nin bebeğe ve emziren anneye derhal verilmesini gerektirir. Bebeğe ve anneye her biri, 1000 mcg veya daha fazla vitamin içeren bir vitamin B12 enjeksiyonu yapılır ve anne her ay almaya devam eder. İlk enjeksiyondan sonra bebek genellikle besin kaynakları yoluyla B12 vitamini almaya devam eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ