Bebeklerde Sık Kaka Yapma

  • 07 Şubat 2017
  • 7.436 kez görüntülendi.
Bebeklerde Sık Kaka Yapma

Bebeklerdeki dışkılama alışkanlığı bebeğin yediğine, içtiğine ve gün içindeki hareketliliğine göre bulunduğu ortamın ısısına göre değişir. Anne sütü ile beslenen bir bebekle normal besin alan ya da mama kullanan bebeğin dışkılama sayısı arasında farklar olacaktır. Fakat her ne olursa olsun bebek sulu, kokulu ve çok sık dışkılıyor ise bu bir hastalık belirtisi olabilir ve tedbir almak gerekir.

Çok Sık Kaka Yapma Nedenleri

  • Anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle dışkılama 4-5 arasında değişirken normal besin ya da mama alanlarda da 3-5 arasında değişmektedir. Bebeğin aldığı anne sütü ile bebeğin dışkısı çok sert olmamalı ve yumuşak kokusuz olmalıdır. Eğer anne sütü değil, başka besinler ve ek gıdalar alınıyor ise de bebeğin dışkısı devamlı kontrol edilmeli gereğinden sert ya da çok sıvı olmamalıdır. Çok sıkı kaka yapan bebeklerde eğer dışkılaması sıvı oluyorsa bu durum bebeğin akut ishal olmuş olabileceğini gösterir. Tehlikeli olabilecek olan bu durumda bebeğin sağlığı için en kısa sürede doktora gidilmelidir. Bebeğin beslenme düzenini de etkileyecek olan bu ishal ile sıvı ve mineral dengesi bozulacaktır.
  • Çok nadiren olsa da bebeğin sık dışkılaması bağırsak sistemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklandığının kanıtı olabilir.
  • Bebeklerde hava değişimi de ishale neden olabilir.
  • Kullandığı mamanın değiştirilmesi ya da yeni bir ek gıdaya başlanması sırasında da bebekte bu durum gözlenebilir.
  • Bebeklerin uyuması için annelere de kolaylık sağlayan bitki çayları bebeklerde ishal yapabilir ve dışkının rengini, kokusunu değiştirebilir.
  • Sıkı giydirilmemesi nedeni ile de bebeklerde gözlenen soğuk algınlıkları o yaşlarda çok önemlidir. Özellikle ateşli geçenler ilerisi için bebekte kalıcı hasara neden olabilir.( Havale geçirebilir bebek ya da çok üşütürse ilerde bronşit, faranjit hastalıkları olur.) Bu şekilde soğuk alan ve üşüten bebekte de bağırsak motilitesi artacak ve akut ishal görülecektir. Bu çok sıvı ve sık olur bu durumda bebekte ateş de yükselebilir. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve en kısa sürede uzman hekime götürülmelidir.

Bebeklerde eğer normal gıdaya geçildiyse, doktor tavsiyesi ile ishali önleyecek beslenmeler kullanılabilir. Örneğin; muz, haşlanmış patates gibi yumuşak olan bazı ishal önleyici, yetişkinlerin de kullandığı besinler ezilip püre yapılarak bebeğe az az verilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ