Bebeklerde Zıp Zıpa Binmek

Bebeklerde Zıp Zıpa Binmek

Ebeveynler çocukları için her zaman yeni bilgi edinme ve gelişme çabasında olmalıdır. Anne ve babalar çocuklarının gelişimi açısından yapacakları yeni uygulamaları ne zaman ve nasıl uygulayacaklarını bu işin uzmanlarından bilgi alarak uygulamaya koymaları gerekmektedir.

Bütün ebeveynler çocuklarının her şeyi hemen öğrenmelerini isterler. Yürümeye ve ayakta durmaya ne kadar erken başlarsa o kadar iyi diye düşünürler. Ancak gelişimleri açısından bunun iyi olmadığı görülmektedir. Gelişimleri ne zaman uygun olursa o zaman bu uygulamalara geçilmesi gerekmektedir.

Bebeklerimizi zıp zıpa bindirmek her dönemde uygun değildir. Yurtdışındaki ülkelerde zıp zıpı her yaşta yasaklamışlardır. Bebeklerde zıp zıpa binmek, eğlenmek ve dikkat dağıtmak amacıyla ebeveynler tarafından kullanılmaktadır. Gelişimleri ve vücutlarında kalıcı hasar olmaması açısından ne zaman bu yöntemin kullanıldığı çok önemlidir. Zıp zıpa binmek kız bebeklere oranla erkek bebeklerde daha tehlikelidir. Uzmanlar erkek bebeklerde zıp zıpa binmenin zararlı olduğunu belirtmektedir.

Bebeklerimizin ilk doğduklarında kafa yapıları henüz gelişmemiş olur. Kafa yapıları henüz kıkırdak bir yapıya sahiptir. Küçük yaşta zıp zıpa binmek kıkırdak yapılarında bozulmaya ve kafa yapılarında hasarlarda sebep olabilir.

Bebeklerde Zıp Zıpa Binerken Neler Dikkate Alınmalıdır?

1-)Yaş Aralığına

Altı aydan önce zıp zıp, hoppala ve yürüteç önerilmemektedir. Ebeveynler bu yöntemi uyguladıktan sonra bebeklerin eğlendiğini ve bu işlemi anladığını düşünse de bebeklerin 6 aydan önce yapılan bu işlemi anlamaları mümkün değildir.

Bebeklerin verdikleri tepkiler bu işlemi anladığını gösterse de bebeklerde altı aydan önce bu işlem kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Doktorlar 9 aydan sonra belini düzgün tutabiliyorsa, otururken kendini dik tutabiliyorsa ve ayakta durmakta zorluk çekmiyor ise zıp zıpa binmenin daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar.

Bebeklerde altı aydan önce zıp zıpa bindirme işleminde anne veya baba yanında olarak bu uygulama gerçekleştirilmelidir. Belli bir süre içerisinde yapılmalıdır ve bu işlemin süresi oldukça kısa tutulmalıdır. Bu süre aşılırsa iç organlarda düzensizlikler ve bebeklerde ileri yaşlarda gözükebilecek denge problemleri yaşanabilir.

2-)Belli Bir Süre Kullanımı

Aileler bebeklerinin zaman geçirmesi ve oyalanmaları için zıp zıp ve yürüteç tercih etmektedirler. Geçmişte eller ile yapılan bu işlemler şimdilerde yürüteçler yardımıyla yapılmaktadır. Bebekleri bu aletlere bir kemer ile bağlayarak zıplama ve yürüme işlemleri yapılması sağlanmaktadır. Bu kemerler bebeklere ciddi oluşabilecek zararlar verebilmektedir. Uzun süre bu şekilde bekleyen bebeklerin iç organlarında ve gelişiminde bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin kemik ve kıkırdak yapılarında bozulmalar meydana gelebilir.

Kullanılan bu yürüteçlerin sağlamlığından emin olmadığımızdan bebeklerimize ciddi zararlar verebilir. Bebeklerin sağlıkları açısından bu aletler belirli aralıklarla ve süresi kısa olmalıdır. Konuyla ilgili daha detaylı ve kesin bilgi için uzman çocuk doktoruna başvurmanız tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ