Bebekte Boğaz Hırıltısı

Bebekte Boğaz Hırıltısı

Bebekte boğaz hırıltısı sık sık karşılaşabileceğiniz bir durumdur ve panik yapmamanız gerekir. Hırıltı, nefes alıp verme esnasında duyulan bir sestir. Hırıltı sesleri bazı bebeklerde sadece doktor muayenesinde stetoskop yardımı ile duyulabilirken bazılarında daha şiddetlidir ve ebeveynler çıplak kulakla duyabilirler.

Yetişkinlerde ve büyük çocuklarda da bu durumla karşılaşmak mümkündür fakat bebeklerde daha sık ortaya çıkar. Çünkü bebeklerin daha savunmasız olması daha sık hastalanmalarına sebep olmaktadır.

Bebekte Boğaz Hırıltısının Nedenleri Nelerdir?

 • Hırıltı seslerinin alerjik nedenlerden kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Bebeğinizin boğazında hayvan tüyü, polen, küf, toz, parfüm gibi maddelerden kaynaklanan alerjik bir reaksiyon söz konusu olabilir. Bebeğiniz bu maddelerle etkileşime girdiği takdirde boğazında şişlik oluşabilir ve şişlik nedeniyle nefes alıp verirken zorluklar yaşanabilir, hırıltı sesi duyulabilir. Burun akıntısı, hapşırık, gözlerin sulanması, kızarıklık gibi belirtiler de alerji durumunda ortaya çıkar. Alerjinin sebebi sadece küf, toz gibi maddeler olmayabilir. Gıda alerjisi durumu da göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir teşhis konulmalıdır.
 • Bebeğinizde astım varsa bebeğin üst solunum yolları şişebilir ve bu durumda nefes alıp vermek güçleşir ve hırıltı sesleri ve öksürük gibi rahatsızlıklar oluşur.
 • Bronşit de hırıltının yaygın sebeplerinden biridir. Öksürük, yüksek ateş, hızlı nefes alma ve hırıltı sesleri bronşitin belirtileridir.
 • Krup hastalığı adı verilen bir hastalık da hırıltıya neden olabilir. Bu hastalık ses tellerinde oluşan bazı deformasyonların adıdır. Beş yaşın altındaki çocuklarda bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür.
 • Zatürre olarak adlandırılan akciğer enfeksiyonu da hırıltıya neden olmaktadır. Hırıltı ve solunum problemleri ile birlikte; iştahsızlık, öksürük, yüksek ateş, kan toplaması, titreme gibi problemler de söz konusu olabilir.
 • Bebeğiniz eğer yabancı bir cisim yutmuş ise yine hırıltılı ses ve öksürük problemleri yaşanabilir.

Bebeklerde Boğaz Hırıltısının Tedavisi ve Bazı Önlemler

 • Bu durumda doktora gitmek şarttır. Astım veya akciğer hastalıklarına ilerlemeden müdahale etmek gerekir.
 • Yabancı cisim yutan bebeklerin hayati tehlikesi bulunabilir. Hemen hastaneye gitmeniz gerekir. Böyle bir durum söz konusu ile bebeği yatırmayınız. Böyle durumlarla karşılaşma ihtimaline karşılık gerekli ilk yardım bilgilerini edininiz.
 • Solunum yolları sorunlarına neden olmamak için bebeğin yeterince nemli bir odada uyuduğundan emin olunuz. Bunun dışında; bebeğin yanında sigara içilmemeli, bebek tozlu, kirli hava solumamalıdır. Bebeğin bulunduğu ortamın her zaman hijyenik olması gerekir.
 • Hasta kişilerin bebeğinizle temasından daima kaçınmalısınız.
 • Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi yıkamadan bebeğe dokunmayınız. Dışarı çıktığınızda ise elleri hijyenik olmayan kişilerin bebeğinize dokunmasına izin vermeyiniz.
 • Alerji durumunu göz ardı etmeyiniz ve alerjen maddeyi tespit ederek onu bebeğinizden uzak tutunuz.
 • Doktora gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz. Doktorunuzun ilaç tedavisi uygulama ihtimali yüksektir. Ancak doktor kontrolü dışında kesinlikle bebeğe ilaç verilmemelidir. Daha detaylı ve doğru bilgi almak için muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ