Bebekte İdrar Rengi

Bebekte İdrar Rengi

Bebeklerde idrarda özellikle renk ve kokusuna dikkat etmek gerekir. İdrar rengi ve kokusu meydana gelebilecek hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle bebeğinizin idrarının kokusu ve rengine çok dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir bebekte idrar açık sarı renktedir.

Ayrıca sağlıklı bir bebekte idrarda koku olmaz. İdrar miktarı da bize bilgi verebilir. Sağlıklı bir bebekte günde en az 4 bez değiştirmek gerekir. İdrar rengi anne tarafından takip edilmelidir. Koku zaten çok spesifiktir hemen ilgi çeker. Bu durumlarda derhal doktora başvurmak gerekir.

Bebekte İdrar Rengi

Bebeğin idrar rengi normalde su gibi açıktır. Eğer idrar renginde ufak bir koyulaşma varsa dikkatle takibe alınmalıdır. İdrar rengi koyu olduğunda doktora başvurulmalıdır. Doktor idrarda bilirubin varlığını araştırır. Bilirubin sarılıkla, karaciğerle alakalı bilgi verir. Anne sütü yeteri kadar almayan bebeklerde de idrar koyu renkli ve miktar olarak oldukça azdır. Bebeğin kullandığı bazı ilaçlarda özellikle epilepsi ilaçları idrarda koyulaşmaya yol açar. Bazı hastalıklar özellikle bağırsak enfeksiyonları da idrarda koyulaşmaya neden olur. Sebebini anlayabilmeniz ve tedaviye hemen başlayabilmeniz için bebeğinizdeki en ufak bir farklılıkta hemen doktora başvurmalısınız.

Bebeğin İdrar Kokusu

Sağlıklı bebeklerde idrar renksiz ve kokusuzdur. Kokudaki en ufak bir değişim kolayca farkedilir ve bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bebeğin idrar kokusunda terli ayak kokusu, leş kokusu veya pastırma çemeni kokusu varsa derhal doktora başvurmak gerekir. Ayrıca bazı metabolik hastalıkların belirtisi idrar kokusunda değişmedir. Bu idrar kokusu ve metabolik hastalıklar daha çok akraba evliliklerinde olur.

İdrarda Renk Değişimleri Ne İfade Eder?

Parlak Sarı İdrar

Aşırı vitamin takviyesi sonucunda idrar rengi parlak sarıya dönebilir. Aşırı miktarda bebeğe vermemek gerekir.

Koyu Sarı

Bebeğin yeterince anne sütü veya biraz daha büyük bir bebekse yeterince su içmediğini gösterir. Ayrıca çok fazla laksatif alındığında da idrar rengi koyu sarı olur.

Pembemsi veya Kırmızımsı İdrar

Antibiyotiklerin kullanımı sonucunda idrar kırmızılaşabilir. Ayrıca idrarda kan varlığında da idrar kırmızı renk alır. Bu çok önemlidir. İdrar yolları enfeksiyonu veya böbreklerdeki bir sorundan ötürü idrarda kan olabilir. Derhal doktora başvurulmalıdır.

Turuncu İdrar

Anne sütü veya su almayan bebeklerde görülür. Ayrıca bazı antibiyotiklerde idrar renginin turuncu görünmesine neden olur.

Mavi veya Yeşil İdrar

Bebeklerde idrarın mavi renk almasına mavi bebek bezi sendromu denilir. Buna neden olan şey metilen mavisi içeren bazı ilaçlardır. Bebek bezinde mavileşmeye neden olur.

Herhangi bir renk değişimi veya koku değişimi durumunda derhal doktora başvurmalısınız. Geciktirmek bebeğinize daha çok zarar verecektir. Sebebi yalnızca doktor bulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ