Bebekte Öksürük

Bebekte Öksürük

Bebeklerde öksürük anne ve babaların endişeye kapılmasına yol açar. Bunun nedeni çoğu zaman öksürüğün direkt bir rahatsızlık sanılmasıdır. Halbuki öksürük, boğazı temizlemek ve bronşlara giren yabancı cisimleri atmak için vücudun gerçekleştirdiği istemsiz bir reflekstir. Yani kendi başına bir rahatsızlık değildir ancak çeşitli hastalıkların bulgusu olabilir.

Bebeklerde Öksürük Neden Olur?

Nezle

Bebeklerde öksürük şikayeti genellikle nezle virüslerinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra zatürre gibi daha başka solunum yolu rahatsızlıklarının göstergesi de olabilir.

Alerjik Durumlar

Bebekte tükettiği besinden veya soluduğu havadaki maddelerden ötürü alerjik durum oluşabilir. Alerjiden kaynaklı bebekte öksürük gözlenebilir. Bu sebepten kaynaklanan öksürük genellikle geçici ve kısa süreli görülmektedir.

Boğmaca

Solunum yolu enfeksiyonu olan boğmaca, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle çocukluk döneminde daha fazla rastlanan bu hastalık ilk olarak kendini kuru öksürükle belli eder. Öksürük en yaygın belirtisi olsa da rahatsızlığın diğer bulguları şunlardır;

  • Burun akıntısı,
  • Vücut ısısı artışı,
  • Hapşırma,
  • Seste kısılma

Bronşiolit

Bebeğin doğduktan sonraki ilk 3 ila 6 aylık süreçte, bronşiolit rahatsızlığına sık rastlanır. Daha çok bebeklerde gözlenen bronşiolite, çocuklarda da rastlanabilmektedir. Hava kanallarının iltihaplanmasına neden olan rahatsızlığın en yaygın belirtileri şunlardır;

  • Öksürük(şiddetli görülebilir),
  • Nefes alışverişinde zorlanma,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Ateş

Eğer rahatsızlığın semptomları şiddetli görülüyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bol Miktarda Sıvı Tüketimi

Anne ve babalar, bebeğin yeteri kadar sıvı tükettiğine emin olmalılar. Sıvı tüketimi hava yollarını ve boğazın nemli kalmasını sağlayarak, öksürüğü gidericidir.

Odanın Nemlendirilmesi

Bebeğin bulunduğu ortamın kuru ve nemsiz olması, boğazı tahriş ederek öksürüğü tetikleyebilir. Bu yüzden bebeğin odasında buhar makinesi veya başka alternatif çözümler tercih edilebilir.

Ev Temizliğine Dikkat Edilmeli

Evdeki kir, toz bebeğin boğazına zarar vererek öksürme refleksini arttırır. Evin temizliğine dikkat edilmesi ve temiz olmasına özen gösterilmesi, bebekte olası başka hastalıkları önlemek için de mühim bir konudur.

Ilık Duş

Soğuk algınlığı, nezle virüsü gibi etkenlerden kaynaklı öksürüğe iyi gelen yöntemlerden biri de ılık duştur. Bebeğin banyo yaptırılması öksürüğe iyi gelecektir.

Eğer bebekte öksürük şikayeti bir süredir devam ediyor veya başka semptomlar eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybedilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

NOT: Kesinlikle bilinçsizce ve doktor kontrolü haricinde bebeğe ilaç verilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ