Bel Ağrısı ve Kıkırdak Aşınması

  • 09 Aralık 2017
  • 2.860 kez görüntülendi.
Bel Ağrısı ve Kıkırdak Aşınması

Bel ağrısı sıkça karşılaşılan bir durumdur. Genellikle belin zorlanması sonucu ortaya çıkar ve istirahat ile düzelir. Bel ağrılarının %90’ı ani gelişen (akut) ağrılardır. Kalanı ise uzun süreli ağrılardır.

Yazımında bel ağrısı ve kıkırdak aşınmasının nedenleri üzerinde ayrı ayrı durulmaktadır.

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısı günlük hayatı fazlaca etkileyen bir ağrıdır. Otururken, yürürken, ayakta dururken oluşabilen bel ağrısı yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir. Bel ağrısının birçok nedeni vardır.

  • Bel ağrılarının birçoğu kas dokusundan kaynaklanmaktadır. Bel çevresindeki kasların genellikle mekanik nedenlerden dolayı aşırı zorlanması sonucu bu kaslarda ağrı oluşur. Rüzgar, klima çarpması gibi durumlarda da bu kaslar tutularak ağrıya yol açar.
  • Duruş bozuklukları vücut anatomik yapısını etkiler. Kambur durma olarak davranış edinilen durumlar bel ağrılarının en büyük nedenleri arasındadır. Normalde dik duruşta omurlar birbiri üzerine oturur ve destek sağlar. Kambur oturma gibi durumlarda ağırlık kayacak ve vücudun yükü farklı yapıların üzerine binecektir. Bu durumda gerilen ve ezilen dokular ağrıya neden olur.
  • Fazla kilo birçok rahatsızlığa yol açabileceği gibi beli gereğinden fazla zorlayacağı için bel ağrılarına da yol açar.
  • Bel fıtığı herkes tarafından bilinen bel ağrısı nedenlerinden biridir. Omurgalar arasında diskler bulunur ve bu diskler hem yastık görevi görür hem de bel hareketlerine imkan sağlar. Farklı sebeplerden dolayı belin fazla zorlanması sonucu bu disklerin yapısı bozulur ve kemiklerin arasından dışarı sarkar. Buna fıtıklaşma denir. Fıtıklaşan kıkırdak dışkı o bölgedeki sinirlere baskı yapar ve ağrıya yol açar.
  • Yaşlılığa bağlı kireçlenme, kemik erimesi, kemik kırıkları, romatizmal hastalıklar gibi birçok sebep bel ağrısına sebep olur.

Bel Ağrısının Tedavisi Nasıldır?

Bel ağrısının tedavisi ağrının hangi sebeplerden kaynaklandığına bağlıdır. Ağrının ortadan kaldırılması için öncelikle altında yatan sebebin tedavi edilmesi gerekir. Ağrının çeşidine göre ilaç tedavileri, fizik tedavi veya cerrahi tedavi uygulanabilir. Bel ağrısı fıtık kaynaklı ise ve bu fıtık ilerlemiş seviyelerde ise fıtık ameliyatı gerekebilir. Ameliyatla fıtıklaşan kıkırdak kesilerek düzeltilir veya tamamen çıkartılır.

Kıkırdak Aşınmasının Nedenleri Nelerdir?

Kıkırdak aşınması bir diğer adıyla kireçlenme eklemlerde bulunan kemikler arasındaki kıkırdağın yaşlanma, travmalar, zorlanma ve bazı hastalıklar sonucu aşınarak incelmesine denir. Aşınan kıkırdak parçaları eklem içi sıvıya dağılır ve sıvının besleyici özelliğini bozar. Sıvıdan beslenen sağlam kıkırdaklar yeterince beslenemeyeceğinden zarar görür. Bunun sonucunda eklemde ağrılar, hareket kısıtlılığı, eklem çevresi dokularda yıpranma görülür. Bu durum genellikle diz ekleminde rastlanan bir durumdur.

Kıkırdak Aşınmasının Tedavisi Nasıldır?

Kıkırdak aşınması tedavisinde eklem içerisindeki sıvı boşaltılarak yerine yeni eklem sıvısı üretilmesi sağlanır. Bu sayede eklem beslenmesi düzelecek, zayıflayan dokular tekrar güçlenecektir. Fizik tedaviyle desteklenir. Bununla birlikte beslenmeye dikkat etmek ve egzersiz yapmak eklemleri korumak için önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ