Bel Fıtığı Sonrası İdrar Yollarında Uyuşma

Bel Fıtığı Sonrası İdrar Yollarında Uyuşma

Bel fıtığı başta şiddetli bel ağrısı olmak üzere bacaklarda uyuşma, idrar yollarında uyuşma gibi etkilere sahiptir. Bel fıtığı sinirleri etkilediği için etkilenen sınırın fonksiyonlarında bozukluklar görülür. Omurilikten çok sayıda sinir çıkar. İç organlara, bacağa giden birçok sinir omurilikten çıkar. Bel fıtığı tedavi edilmezse çekilmez bir hal almakla birlikte sinirlerde geri dönüşümü olmayan hasarlar oluşur. Sinirler kendini yenileyemediğinden sinirlerdeki hasarlar iyileşmez. Doktorun zamanında müdahalesi ile hasar ve etkileri minimuma indirilebilir.

Bel Fıtığı Nedir?

Omurgalar üst üste dizilerek hem bel hareketlerine imkan verir hem de ortasından geçen omuriliği korur. Her omurga arasında yastık görevi gören kıkırdak diskler bulunur. Bu kıkırdak diskler fazla zorlanma ve duruş bozuklukları gibi nedenlerden dolayı zarar görür ve şekli bozulur. Omurgalar arasından dışarıya sarkan kıkırdak omurilikten çıkan sinirlere bası yapar. Bunun sonucunda belde şiddetli ağrıyla birlikte bacakta kuvvet kaybı oluşur.

Disk genellikle bacağa giden siyatik sinire bası yaptığından bacak etkilenir. Asıl sebebi mekanik sebepler olmakla birlikte yaşam tarzı da bel fıtığında etkilidir. Obezite, hareketsizlik ve mesleğe bağlı bazı durumlar bel fıtığı oluşumuna temel hazırlayabilir.

Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Bel ağrısının birçok başka sebebi olabilir. Bel fıtığı genellikle ayakta uyuşukluk ve kuvvet kaybıyla birlikte seyreder.

Bel fıtığının tedavisinde halk arasında en bilindik yöntem, bel fıtığı ameliyatıdır. Fakat bel fıtığı rahatsızlıklarının sadece %3’ü ameliyat gerektirir. Genellikle ilaç tedavisi ve fizik tedaviyle bel ağrıları hafifletilir. Eğer fıtık ilerlemeden tespit edilmiş ve tedaviye başlanmışsa genellikle daha az hasarla ve ameliyata gerek kalmadan atlatılabilir. Fakat belirtiler dikkate alınmaz ve bel fıtığı ilerlerse birçok farklı soruna neden olur, ilaç ve fizik tedavi ile iyileşmesi zorlaşır. Bu durumda ameliyat gerekebilir.

Bel Fıtığı Sonrası İdrar Yollarında Uyuşma Neden Olur?

Bel fıtıkları genellikle yavaş ve sinsice gelişir. Bu yüzden sebep olduğu idrar bozuklukları çok fark ettirmez kendini. İdrar, bağırsak ve cinsel fonksiyonların sinirleri bel bölgesinde bulunur. Mesane kasının kasılması, idrar tutma, cinsel fonksiyonlar ve bağırsak hareketleri bu sinirler aracılığıyla düzenlenir. Bu sinirlere oluşacak bası bu fonksiyonlarda aksaklıklara neden olacaktır.

Bel fıtığı hastaları idrara çıktığında mesanenin yeterince kasılamaması sonu idrarı tamamıyla boşaltamazlar. Genital bölgelerde hissizlik oluşabilir. İdrarın tutulmasıyla ilgili kaslara gelen sinirler de etkileneceğinden idrar tutamamış gibi problemler oluşacaktır.

Eğer yukarıdaki şikayetler ortaya çıkıyorsa bel fıtığı ilerlemiş demektir ve tedavisi için ameliyat gerekebilir. Ameliyattan önce hekimler tarafından idrar yapma ve cinsel fonksiyonlar detaylıca kontrol edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ