Bel İncinmesi

Bel İncinmesi

Bel incinlemeleri kasların sertliğine ve hareketsizliğe bağlı olarak oluşabilir. Vücudun en hassas bölgelerinden olan bel bölgesi ağrı hissedilmesi halinde kişiyi günlük hayatında zor durumda bırakabilir. Özellikle hastayı kas gevşetici tüketmeye iten bel rahatsızlıkları uzun süreli ve nedensiz olması halinde muayene gerektirir. Gün içerisinde yanlış hareket uygulanması veya hastalıklara dayalı olarak ortaya çıkabilir.

Bel İncinmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Uygunsuz Hareket

Sırt bölgesindeki kas, sinir ve omurgalar kemikler tarafından tutulur. Ve bunların zarar görmesi belde ağrı hissettirir. Özellikle beli zorlayacak hareketler yapmak ağrıya sebep olur. Vücutta kasılmaya neden olan hareketler belin incinmesine yol açar. Özellikle eğilip kalkarken doğru hareket etmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanında oturma pozisyonuna dikkat edilmelidir. Bel boşluğu oluşacak şekilde oturmak belin incinmesine ve ağrıya neden olur.

2-)Ağır Yük Kaldırmak

Vücudun kilo ve boy olarak belirli oranları vardır. Bu yüzden herkesin boy ve kilo oranına göre ağırlık kaldırması gerekir. Vücudun kaldırabileceğinden fazla yük taşımak belin incinmesine sebep olur. Bununla beraber doğru pozisyonda yük taşımak belin yıpranmaması ve ağrı oluşmaması için faydalı olacaktır. Eğilerek yük taşıma yerine dizlere doğru çökerek yük taşımak bel incinmesine engel olur.

3-)Darbe

Özellikle kış mevsiminde buzlanmaya bağlı olarak, düşme ve kırık vakaları fazla olmaktadır. Bu yüzden bel incinmeleri kaçınılmaz olur. Özellikle kış mevsiminde yerin buz durumuna bağlı olarak kaymayı önleyecek ayakkabıların giyilmesi tercih edilmelidir. Bel incinmesinin yanında kırıklar da meydana gelebilir.

4-)Bilinçsiz Spor Yapmak

Günde 3 defadan fazla spor yapan kişilerin bir uzman tarafından yönlendirilmesi gerekir. Üst üste yanlış hareket yapılması belin incinmesine sebep olabilir. Bu yüzden spor yaparken uyulması gereken kurallar uygulanmalıdır.

5-)Efor Sarf Etmek

Günlük efor sarf etme düzeyinden fazla olarak hareket etmek belin incinmesine sebep olabilir. Böyle günlerin sonunda kas gevşetici alıp istirahat edilmesi gerekebilir.

Bel İncinmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süreli ağrılı geçmekle beraber hastanın günlük düzenini uygulamasına engel olabilir. Doktor müdahalesinden önce bölgeye şişmemesi açısından buz tamponu uygulanması gerekir. İki gün boyunca geçmemesi alinde doktor kontrolüne başvurulması gerekir. Bunun yanında ağır yük taşıma, yanlış hareket yapmaya bağlı olarak oluşan bel incinmeleri sıcak su torbalarının bölgeye tutulması ile iyileşme gösterebilir.

Kas gevşetici krem ve ilaçlar kasların yumuşamasına ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında sırt kaslarının güçlendirilmesi ve duruş bozuklukların önlenmesi bel incinmelerinin önüne geçecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ