Bel ve Kalça Ağrısı

Bel ve Kalça Ağrısı

Bel ve kalça ağrısı gün geçtikçe oturarak çalışma hayatı yaygınlaştıkça çok daha fazla sorun haline gelen bir durum olmaya başlamıştır. Görülme sıklığı artış gören bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Günümüz teknolojisinde, telefon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatlere vücut tepki vermekte ve çeşitli rahatsızlıklar baş göstermektedir.

Bu rahatsızlıklardan biri olan bel ve kalça ağrısı, ayrı ayrı yaşanabildiği gibi belden kalçaya vuran bir ağrı şeklinde de oluşabilmektedir. Tanının doğru konulması için, rahatsız olan kimsenin ağrılarını çok iyi takip etmesi ve hekimine aktarması gerekmektedir.

Bel ve Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bel ve kalça ağrısı birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Aşağıda bu sebeplerden başlıca olanları işleyeceğiz:

1-)Bel Fıtığı Kaynaklı

Bel fıtığının en belirgin özelliği, belden kalçaya doğru inen ağrıdır. Bu ağrılar kimi zaman çok şiddetli olabilmektedir. Rahatsızlığı olan kişilerin yürümekte zorluk çektikleri, geceleri uykusuzluk yaşadıkları ve sosyal hayatlarının olumsuz etkilendiği görülmektedir.

2-)İltihap Kaynaklı

Bel ve kalça bölgesindeki kemiklerde oluşan bir iltihap, bu bölgelerde ağrılara neden olabilmektedir. Enfeksiyon çok ciddi bir problemdir ve acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.

3-)Darbe Kaynaklı

Bel ve kalça bölgesine alınan bir darbe, bu bölgelerde ağrılara yol açabilmektedir. Yine yapılan ters hareketler belden kalçaya doğru inen ağrılar oluşturabilmektedirler.

4-)Yanlış Duruş Pozisyonu Kaynaklı

Belde oluşan ağrılarda en çok karşılaşılan sebeplerden biri de yanlış duruş pozisyonlarıdır. Yanlış duruş ileride oluşabilecek eklem rahatsızlıklarını tetikleyebilmektedir.

Bununla beraber çok fazla hareketsiz kalmak, belden kalçaya inen ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında oturarak çalışan bireylerde fazla görülmektedir.

Bel ve Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Doktor kontrolüne gidilmesi ve doktorun izleyeceği tedavi yöntemine uyulması gerekmektedir. Bunlar dışında aşağıdaki noktalara dikkat edilerek ağrının etkisi azaltılabilmektedir:

  • Gün içinde ani ve yanlış vücut hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir.
  • Ortopedik yataklar tercih edilmelidir.
  • Kilo alınmamalı, ideal kiloda kalınmalıdır.
  • Ağrı oluştuğunda buz uygulaması yardımcı olmaktadır.
  • Uzun yürüyüşlerden kaçınılmalıdır.
  • Ağır kaldırılmamalıdır.
  • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Hareketsiz bir çalışma ortamında olan kişilerin, basit ve güvenli hareketler uygulayarak bedenlerini çalıştırması doğru olacaktır.
  • Bel adalelerini geliştirici egzersizler yapılabilir.

Bel ve kalça ağrıları genellikle dikkate alınmayan ve istirahat ile geçmesi beklenen rahatsızlıklardandır. Fakat ilgilenilmediğinde ve rahatsızlık ilerlediğinde, vaka cerrahi müdahale gerektirebilecek duruma gelebilir. Bu sebeple bel ve kalça ağrıları dikkate alınmalı ve uzun süre devam ettiği takdirde muhakkak hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ