Belde Bağ Zedelenmesi

Belde Bağ Zedelenmesi

Eklemin kaldırabileceğinden fazla şekilde zorlanması sonucu uygulanan kuvvet, bağ zedelenmesini doğurur. Ağrı ile hissedilen bağ zedelenmesi, bölgede fazla acı hissedilmesi halinde muayene edilmelidir.

Bunun yanında belde hareket kısıtlanması da belirtisi olabilir. Ağrı kesici jellerin bölgeye buz kompresi ile uygulanması, zorlamaya maruz kalan beli rahatlatacaktır. Fakat evde bunun dışında yapılacak tedaviler, bölgede daha fazla hasara sebep olabileceği için, uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Genellikle doktor, muayene sonrası MR ister. Belde bağ zedelenmesi olması durumunda, hastanın günlük olarak efor sağladığı aktivitelere bir süre ara vermesi gerekir. Örneğin, yük taşıma ile ilgili bir işle uğraşıyorsa, birkaç gün istirahat etmesi gerekir. Sporla uğraşan bir hasta ise bir müddet ara vermesi gerekebilir. Tedavi gören bölgenin daha fazla kullanılması halinde, bel iyileşmekten öte zarar görecektir. Tedavi sonrasında hasta, günlük hayattaki bel kullanım hareketlerine dikkat etmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır.

Belde Bağ Zedelenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Belde bağ zedelenmesi çoğunlukla dış etmenlerden kaynaklanır. Belin fazla zorlanması, trafik kazası, bölgeye darbe alınması gibi sebepler bağ zedelenmesini ortaya çıkartır. Bunun yanında bel bölgesinde bıçakla yaralama gibi bir durum olması halinde bağ zedelenmesi olur. Özellikle sporla uğraşan veya mesleği yük taşımakla ilgili olan kişilerde bağ zedelenmesi görülebilir. Vücudun birçok noktasında görülebilen bağ zedelenmesi, oluşan her bölgede ağrıya sebep olur.

Belde Bağ Zedelenmesi Tedavileri

Öncelikle hastanın evde kendi yöntemleriyle tedavi uygulaması çok zararlı olacaktır. Uzman bir doktora başvurmanın ardından konulan teşhis sonrası bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Bilinçsiz kullanılan ilaçların yapabileceği yan etkiler, hastalığı ileri bir noktaya taşıyabilir. Süreç ağrılı olacağı için doktorun önerdiği bir ağrı kesici aralıklarla kullanılabilir.

Belde bağ zedelenmesi sonucu şişme meydana gelebilir. Bu yüzden sadece belde değil vücudun herhangi bir bölgesinde bağ zedelenmesi olması halinde, bölgeye buz uygulanması gerekir. Aynı zamanda soğuk baskının ağrıyı da azaltıcı etkisi vardır.

Yapılması gereken en önemli şey istirahattir. Bel bölgesinin toparlanıp eski sağlığına kavuşabilmesi için gerekirse hastanın çalıştığı işinden izin alması gerekir. Sporla uğraşan birey ise ağır çalışma temposuna ara vermelidir. Bu dönemde egzersiz yapılması gerekir fakat bu sürecin hem doktor kontrolünde hem de spor hocalarının gözetimi altında gerçekleşmesi gerekmektedir. Yapılacak herhangi bir ters hareket, bel bölgesini daha zor duruma sokacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ