Belde Batma

Belde Batma

Bel bölgesinde ağrıdan ziyade batma, karıncalanma hissi de görülebilen sorunlar arasındadır. Yalnızca belde değil, vücudun herhangi bir bölgesinde gözlenen karıncalanma hissi genellikle sinir sıkışması veya hasarıyla ilintilidir. Ancak belde batmanın sinir hasarı dışında yanlış oturuş pozisyonu, çeşitli eklem rahatsızlıkları gibi pek çok nedeni olabilir.

Belde Batma ve Karıncalanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Sinir Sıkışması

Belde meydana gelen sinir sıkışması çoğunlukla fıtık rahatsızlığı sonucu olarak görülmektedir. Ancak altındaki neden; yanlış oturuş/duruş pozisyonunda uzun süre kalmak gibi daha basit etkenler olabilir. Sinir sıkışmasının başlıca belirtileri şunlardır;

  • Bel çevresinde karıncalanma ve uyuşma hissi,
  • Bacaklarda uyuşma,
  • Bel ağrısı

Beldeki sinirlerin sıkışması yalnızca bel bölgesinde belirti vermeyebilir. Bunun dışında kalçaya kadar inen ağrı şeklinde de baş gösterebilir.

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerinde ağrı ve karıncalanmanın en bilindik nedenlerinden biri travma etkenleridir. Bel bölgesine alınan sert darbe veya hasar, bu bölgede batma hissine yol açabilir. Gündelik hayatta belimizi neredeyse her hareket esnasında aktif kullandığımızdan, kaza ve darbelere müsaittir. Yanlışlıkla belin sert bir zemine(masaya, duvara) çarpılması, belin üzerine doğru düşme durumlarında görülebilir.

Kireçlenme

Bel bölgesinde hissedilen iğne batma hissi ve ağrı, kireçlenmenin bulgusu olarak görülebilir. Kemiklerin uç bölgesinde yer alan kıkırdak yapıların zamanla bozulmasıyla birlikte kireçlenme baş gösterir. Rahatsızlığın belirtileri şunlardır;

  • Eklem ağrısı,
  • Kıkırdak yapının bozulmasını takiben eklemlerin esnekliğinde azalmalar gözlenir. Hareket kabiliyeti sınırlanmış olur

Belde batma ve ağrı tek başına direkt olarak kireçlenme göstergesi değildir. Ancak uzun süredir devam ediyorsa, mutlaka uzman tarafından detaylı kontrol edilmelidir.

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, endişe gibi psikolojik durumlar vücutta kasların gerilmesine yol açarak ağrı ve batma hissini tetikleyebilmektedir. Sürekli olarak stres altındaki kimselerde bu sebepten şikayete rastlanabilmektedir.

Yanlış Duruş Pozisyonu

Masa başı çalışanlarının en büyük problemlerinden biri uzun süre yanlış oturuş/duruş pozisyonu sergilemeleridir. Saatlerce bilgisayar başında kalmak ve üstüne üstlük yanlış oturuş pozisyonunda bu eylemi gerçekleştirmek, bel bölgesinde sinir sıkışmasına neden olur. Buradaki sinir sıkışması sorunu ise belde iğnelenme, batma hissi gibi başka sorunlara yol açar.

Belde hissedilen iğnelenme ciddi eklem sorunlarıyla bağlantılı olabileceğinden, bir süredir devam eden şikayetin kesinlikle ihmal edilmemesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ