Bele Vuran Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • 05 Şubat 2018
  • 3.728 kez görüntülendi.
Bele Vuran Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bele vuran kasık ağrıları kadınlarda pelvik ağrı olarak adlandırılmaktadır. Kadınların yanı sıra erkeklerde de sıklıkla görülen bele vuran kasık ağrılarının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Kişinin ağrılı bir süreç geçirmesine neden olan bu ağrıların çok uzun sürmesi ve şiddetli olması halinde doktora gidilmesi gereklidir. Ağrının nedeni tespit edilmeden tedavisi mümkün olmayacaktır. Bunun için kişinin gerekli testleri olması ve buna göre bir tedavi yolu izlenmesi gereklidir.

Bele vuran kasık ağrılarının kısa süreli olması durumunda ortada çok ciddi bir sorun olmadığı anlaşılabilir. Kişinin bu ağrılar ile sık sık karşılaşması durumunda acil olarak doktora gitmesi ve tedavi olması gereklidir.

Bele Vuran Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bele vuran kasık ağrılarının birçok farklı sebebi bulunur. En çok görülen nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Regl Dönemi

Bele vuran kasık ağrılarının en büyük sebeplerinden birisi regl dönemidir. Bu dönem kadınların her ay yaşadığı ve genellikle 3 ile 5 gün arası süren dönemlerdir. Bu dönemlerde kadınlarda birçok sağlık sorunu gözlenir. Bu dönemlerde adet dönemi geçiren kadınlarda karın ağrısı ve krampları çok sık görülür. Kanaması çok olan kişilerde yoğun ağrı gözlenir ve bu ağrılar bele vurur. Bu dönemde kadınların olabildiği kadar evde dinlenmesi gereklidir. Regl döneminde ağrıların çok olması durumunda doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç kullanımı yapmak etkili bir yöntem olacaktır.

2-)Tümör Nedeniyle

Bele vuran kasık ağrılarının çok uzun sürmesi ve sık sık tekrarlaması halinde bunun ciddi bir hastalığı işaret etmesi düşünülebilir. Bele vuran kasık ağrılarının nedenlerinden birisi tümör sorunudur. Kasık bölgesinde görülen tümörler sadece kadınlarda değil erkeklerde de sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur. Kasık bölgesinde görülen tümörlerin en büyük belirtisi ise bele vuran kasık ağrılarıdır. Böyle bir şüphe oluştuğu anda uzman bir doktordan randevu alınmalıdır.

3-)Ters Bir Hareket Yapmak

Kişinin ters bir hareket yapması halinde kasık bölgesinde ağrı oluşması normal bir durumdur. Çok fazla spor yapan ve kendini zorlayan kişinin dokularına hasar vermesi sık rastlanılır bir durumdur. Dokuların hasar görmesi ya da yırtılması ile birlikte bu bölgelerde şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Bele Vuran Kasık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bele vuran kasık ağrısının tedavisi için tanı koyulması önemlidir. Bunun için gerekli olan testler yapılmalı ve buna göre bir tedavi yöntemi geliştirilmelidir. Adet döneminde görülen ya da ters bir hareket sonucu oluşan ağrıların tedavisi için ağrı kesici ilaç kullanımı yapmak uygun olacaktır. Fakat ilaç kullanımının kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolünde olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ