Belimin Sağ Tarafı Ağrıyor

Belimin Sağ Tarafı Ağrıyor

Bel ağrısı çok sık karşılaşılan bir şikayettir. Bel ağrısının farklı birçok sebebi vardır. Bazı durumlarda bel ağrıları sağda veya solda hissedilebilir. Tek taraflı meydana gelen bel ağrıları karın içerisindeki organlardan haber verebileceği için bel ağrıları göz ardı edilmemelidir.

Sağ Tarafta Hissedilen Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Bel ağrısının birçok sebebi olmakla birlikte en genel sebebi beldeki kas dokusundan veya sinirlerden kaynaklanır. Aşırı zorlama sonucu eklemlerin ve bağların zarar görmesi sonucu bel ağrısı hissedilir. Bu ağrılar sağ tarafta veya sol tarafta gerçekleşebilir.
  • Bel ağrılarının bir başka sebebi bel fıtığıdır. Omurilikten çıkan sinirlere baskı oluşması sonucu ağrılar ve bacakta hissizlik, uyuşma gibi şikayetler ortaya çıkar. Bel fıtığı ağrısı genellikle çift taraflı olarak gözlenir.
  • Tek taraflı bel ağrılarının başka bir sebebi ise iç organlardan yansıyan ağrılardır. İç organlardaki problemlerden dolayı ağrı belde sağ tarafta veya sol tarafta hissedilir. Bu durumun en yaygın örneği böbrek ağrılarıdır. Böbrek taşı, idrar yolu problemlerinin ağrısı belde hissedilir. Bu ağrı genellikle tek taraflı olarak belin sağında veya solunda hissedilir.
  • Tek taraflı bel ağrısına sebep olan bir başka durum da kadınlarda yumurtalıklarda yaşanan problemlerdir. Yumurtalık iltihaplar, yumurtalıklarda abse, tümör gibi durumlarda iç gebelikte tek taraflı bel ağrıları görülebilir. Sağ yumurtalıkta meydana gelen problemlerin ağrısı belin sağ tarafında hissedilir.
  • Bir başka ağrı sebebi apandisit olabilir. Apandisin iltihaplanması sonucu apandisit oluşur. Apandisit vücudun sağ tarafında bulunur. İltihaplanması sonucu ağrı bel bölgesinde sağ tarafta hissedilir.

Belin Sağ Tarafında Hissedilen Ağrının Tedavisi Nasıldır?

Bel ağrısının birçok farklı sebebi vardır. Genellikle fiziksel aktiviteler, oturma ve duruş bozuklukları bel ağrısına sebep olur. Bu ağrılar kısa sürede kendiliğinden geçecektir. Uzun süre geçmeyen ve şiddetli seyreden ağrılar ciddi problemlerin sebebi olabilir. Bu yüzden böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Bel ağrısının tedavi edilebilmesi için öncelikle ağrıya sebep olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir.

Fiziksel sebeplerden kaynaklanan bel ağrıları için hasarın durumuna göre tedavi uygulanır. Kas spazmları için masaj tedavileri kullanılabilir. Ağrıları dindirmek için genellikle ağrı kesici ilaç kullanılır. Bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekir. Bel fıtığı ilerlemiş ise ameliyat gerektirebilir.

Eğer ağrı iç organlarda kaynaklanıyorsa bir dahiliye uzmanına başvurmak gerekir. Böbrek, idrar yolu enfeksiyonları farklı ilaçlarla tedavi edilir. Yumurtalık problemlerinde de ilaç tedavisi sıklıkla kullanılır. Bazen yumurtalık ameliyatı gerektirebilir. Apandisit de ameliyat gerektirebilen bir başka problemdir. Apandisit ameliyatları tehlikesi az ameliyatlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ