Belin Sol Yanında Ağrı

Belin Sol Yanında Ağrı

Belin sol yanında ağrı meydana gelmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Kişiden kişiye değişen bu sebeplerin tanısı için en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli olan tüm tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Belin her iki tarafında yer alan boşluklarda çeşitli organlardan kaynaklı sağlık sorunları, ağrı gibi sorunlar meydana gelebilir. Basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu ağrıların çok daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebileceği unutulmamalı ve dikkatli olunması gereklidir.

Belinizin sol yanında sürekli olarak ağrılar hissediyor ve bu durumun hayatınızı olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsanız, uzman bir doktor ile görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

Belin Sol Yanında Oluşan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Belin sol kısmında meydana gelen ağrılar kişinin günlük yaşamında sorunlara ve hareketlerinde kısıtlamalar yaşamasına neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi sağlık sorunlarının uzun süre devam etmesi halinde önemli bir soruna yol açmaması adına gerekli tetkiklerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Belin sol yanında meydana gelen ağrıların sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Yanlış Duruş Pozisyonları

Belin her iki yanında da meydana gelen ağrıların sebeplerinden birisi yanlış duruş pozisyonlarıdır. Özellikle masa başı çalışan kişilerde sıklıkla meydana gelen bu sağlık sorunu bel ağrılarını tetikleyici bir etkiye sahiptir. Masa başında çalışan kişilerin bu ağrılardan korunmak için gün içinde sık sık ayağa kalkmaları ve hareket etmeye özen göstermeleri tavsiye edilmektedir.

2-)Eklem Rahatsızlıkları

Eklemlerde meydana gelen kireçlenme vb. rahatsızlıklar özellikle ileri yaşlarda bel ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Yaşlı kişilerde daha çok görülen bel ağrıları için gerekirse cerrahi müdahale yapılabileceği için dikkatli hareket etmeye özen gösterilmelidir.

3-)Aşırı Kilo Problemleri

Aşırı kilo, obezite problemleri kişinin belinde ağrılara neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Birçok farklı sağlık sorununa neden olduğu bilinen aşırı kilo probleminden korunmak için gerekirse iyi bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.

4-)Stres

Günümüzün en sık görülen sağlık sorunlarının nedeni genelde aynıdır; stres. Stresli bir yaşama sahipseniz belinizde şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bel kaslarında ağrılara neden olan bu ruh halinden korunabilmek için psikolojik yardım alabilirsiniz.

5-)Bel Fıtığı

Belin her iki yanında da oluşan ağrıların diğer bir sebebi ise bel fıtığı sorunudur. Çok şiddetli ağrılara neden olan bel fıtığı sorununda tedavi için fizik tedavi ya da ilaç ile tedavi yöntemleri önerilmektedir. Bel fıtığının çok ilerlemesi halinde cerrahi müdahale de söz konusu olabilmektedir.

Belin Sol Yanında Görülen Ağrılar Nasıl Tedavi Edilir?

Belinizin sol kısmında meydana gelen ağrılar günlük yaşamınızda hareket kısıtlaması gibi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Tedavi için öncelikli olan sorunun neyden kaynaklandığı ortaya çıkarılmalıdır. Bel ağrılarının tedavisi için öncelikli olarak dinlenme tavsiye edilir. Daha şiddetli ağrılar için ise fizik tedavi yöntemi tavsiye edilmektedir.

Ağrının şiddetine bağlı olarak doktorun önereceği reçeteli ilaçlar ile ağrıyı azaltmak mümkün olmaktadır. Ağrının nedeni ortaya çıkarıldıktan sonra doktorun önerisine uygun bir şekilde hareket edilmeli, tedaviye sadık kalınmalı ve düzenli olarak uyulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ