Ben Ağrısı

Ben Ağrısı

Benler, insan vücudunun üst derisinde meydana gelen, kahverengi renkte ve çeşitli boyutlarda görülebilen lekelere verilen halk arasındaki isimdir. Benlerin tıp dünyasındaki ismi ise melanositik nevüstür.

Ben sayısı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Çoğunlukla kahverengi renge sahip olan benlerin boyutu ise yine kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genetik bir özelliği olan benler genellikle zararsızdır. Doğum sırasında oluşan benlerin yanı sıra sonradan ortaya çıkan benler de bulunmaktadır. Bazı zamanlarda ciltteki siyah lekeler ile karıştırılan benler kalıcıdır ve silinmesi için tıbbi müdahale gereklidir. Çoğu uzman benlerin aldırılmasını sakıncalı bulmaktadır.

Genellikle zararsız olan ve şekil değiştirmeyen benlerin bazı zamanlarda ağrı yaptığı gözlenmektedir. Ben ağrıları çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu nedenle çoğu kişi tarafından önemsiz olarak görülen ben ağrılarının kanser habercisi olabileceği ise ben ağrılarının hafife alınmaması gerektiğinin bir göstergesidir. Ben ağrısı yaşayan kişilerin uzman bir doktora danışması ve gerekli tetkikleri yapması ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçeceği için dikkate alınmalıdır.

Ben Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Çok sık görülmeyen bir ağrı çeşidi olan ben ağrılarının basit nedenleri olabileceği gibi ciddi sorunlara işaret edebileceği de bilinmektedir. Çoğunlukla zararsız olan benler kalıcıdır ve şekil değiştirmemektedir.

Şekli zaman içinde değişen, etrafında beyaz noktalar beliren ve dokusunda farklılıklar ortaya çıkan benler ise günümüzde kanser habercisi olarak görülebilmektedir. Kanser habercisi olan benlerin diğer belirtileri arasında ben ağrısı ve kanaması yer almaktadır. Hiçbir sebebi olmadan meydana gelen ben kanamalarının ve ağrılarının dikkate alınması gereklidir. Ben ağrısı sorununun başka nedenleri olabileceği de unutulmamalı ve telaş yapılmadan cilt doktoruna gidilmesi önerilmektedir.

Ben Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan ben ağrılarının basit tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Sürekli bir hale gelmeyen ben ağrılarını dindirmek için soğuk kompres yapmak iyi bir yöntem olarak önerilmektedir. Buz ile yapılacak soğuk kompres ben ağrılarını dindirecektir. Bu yöntem de dikkat edilmesi gereken unsur buzun bene direkt olarak temas ettirilmemesidir. İnce bir beze sarılacak olan buzu hafif dokunuşlarla ağrıyan ben üzerinde tutmanız ağrınızın kısa süre içinde yok olmasını sağlayacaktır.

Ben ağrısı çeken kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir noktaysa ağrıyan bene zarar verilmemesi gerektiğidir. Benin hiçbir şekilde koparılmaması ve sert cisimler ile bene temas edilmemesi gereklidir. Risk taşıyan benlerin yılda bir kez uzman bir dermatolog tarafından muayene edilmesine önem verilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ