Benlerin Oluşumunu Nasıl Önleyebilirim?

Benlerin Oluşumunu Nasıl Önleyebilirim?

Benler yıllardan beri doğuştan oluşan bir cilt kusuru olarak görülmektedir. Oluşumu önlenemez olan benleri birkaç farklı yöntem uygulaması ile yok etmek mümkündür. Benlerin oluşumu zaman içinde de oluşabilen yalnızca doğuştan olmayan cilt kusurlarıdır. Siyah renkli olan ve farklı renk büyüklüklerine göre ortaya çıkabilen benler çoğu kişide ortaya çıkan bir sağlık sorunudur ve 40 yaşına kadar üretimi devam etmektedir. Benlerin oluşmasında birçok farklı etken bulunmaktadır. Bazı benler ise nedensiz bir biçimde kendi kendine ortaya çıkmaktadır.

Benlerin zaman içinde çoğalması kişiye rahatsızlık vermekte ve kötü bir görünüme neden olmaktadır. Özellikle büyük benler ciddi bir cilt kusuru olarak görülmekte ve oluşumu engellenmek istenmektedir.

Benler Neden Oluşur?

Benler kahverengi ya da siyah rengi ile dikkat çeken cilt sorunudur. Tıp dünyasında nevüs olarak adlandırılan benler bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle sürekli ben oluşumu görülen, benlerinde ağrı olan kişilerin uzman bir doktora görünmesi gereklidir. Benleri oluşma nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Benler dönemsel olarak karşımıza çıkabilen bir sorundur. Kadınların hamilelik, adet dönemi, menopoz dönemi gibi dönemlerde sürekli ben oluşumuna rastlanabilmektedir.
  • Ben oluşumunun en ciddi belirtisi ise cilt kanseri olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Benlerin oluşmasına neden olan diğer bir etken ise genetik ve kalıtsal faktörlerdir.
  • Güneş ışığına çok fazla maruz kalmış kişilerde de sıklıkla ben oluşumuna rastlanır.
  • Yaşlılık ben oluşumunu arttıran etkenlerden birisidir.
  • Hormonlarda meydana gelen değişimler de kişide ben oluşumuna neden olabilmektedir.

Benleri Tedavi Eden Doğal Yöntemler Nelerdir?

1-)Sarımsak Kullanımı

Sarımsak kullanımı yaparak cildinizde yer alan benlerden kurtulmayı deneyebilirsiniz. Uygulama için bir diş sarımsak yeterli olacaktır. Bir diş sarımsağı öncelikle havanda dövüp ezin ve sonra ezilen sarımsağı benin üzerine sürün ve bandaj ya da bez ile üstünü örtün. Bu şekilde 4 ya da 5 saat beklemeniz yeterli olacaktır. Bandajı çıkarma sonrasında sarımsaklı bölgeyi bol su ile durulayabilirsiniz. Bu şekilde düzenli kullanım ile benlerinizi tedavi edebilir, yeni benlerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

2-)Elmalı Sirke Kullanımı

Sivilce izleri üzerinde etkili olan elmalı sirke kullanımı ile benlerinizden de kurtulabilirsiniz. Elmalı sirke kullanımı için bir miktar pamuğa elma sirkesi dökün, sonrasında bu pamuğu ben olan bölgelere sürün ve orada bekletin. Karışımın yüzünüzde birkaç saat boyunca beklemesi oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu şekilde 10 gün boyunca bu karışımı uygulayarak yeni ben oluşumunu engelleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ