Beyaz Akıntı ve Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Beyaz Akıntı ve Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Beyaz akıntı ve kasık ağrısı problemleri kadınlarda büyük bir endişe ve kaygıya sebep olur. Endişenin altında yatan neden ise akıntı ve kasık ağrısının, iltihap ya da kist göstergesi olabileceği ihtimalidir. Ancak normalden fazla gelen her akıntı ve her şiddetli kasık ağrısı, rahimde kist ya da iltihap olduğu anlamına gelmez.

Beyaz akıntı ve kasık ağrısı günümüzde çok bilinen hamilelik belirtileri olmasa da, hamileliğin göstergesi niteliğindedirler. Adet gecikmesi ve mide bulantısının yanı sıra hamilelik bekleyen anne adaylarında, ilk günlerden itibaren kasık ağrısı ve normalden fazla gelen vajinal sıvı(beyaz akıntı) görülebilir.

Adet Olacakmış Gibi Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamilelik döneminde sanki regl dönemindeki gibi kasık ağrısı görülebilir. Kasık ağrısı genellikle gebeliğin ilk evrelerinden, sonuna kadar devam eder. Ancak kasık ağrısı, tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmez.

Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Vajinadan gelen beyaz akıntı, hamilelik bekleyen kadınların akıllarına; “acaba hamile miyim?” sorusunu getirir. Beyaz akıntı kimi zaman hamilelik bulgusu olarak değerlendirilse de, her seferinde gebeliğe işaret etmez.

Yanlış bilinenin aksine kadınlarda vajinal beyaz akıntı, ergenlik döneminden menopoz evresine kadar devam eder. Genellikle süt kıvamında ve süt renginde olan bu beyaz akıntının miktarı her kadında farklılık gösterebilir. Gebelik döneminde bu sıvıda artış gözlenir. Artışın nedeni ise; vajina bölgesinden rahme doğru gelişebilecek enfeksiyonları engellemektir. Kadın vücudu rahimde doğabilecek enfeksiyonların önünü kesmek için fazla miktarda beyaz akıntı salgılar. Özellikle erken gebelikte görülen beyaz akıntı gayet normal ve doğal bir durumdur. Sonuç olarak beyaz akıntı hamilelik belirtilerinden biridir. Fakat tek başına hamilelik tanısı için yeterli bir bulgu değildir.

Hamilelik Belirtisi Olan Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

Gebelik sürecinde beyaz akıntının normal olduğundan bahsetmiştik. Ancak uygulayabileceğiniz bir takım yöntemlerle hamilelikte beyaz akıntı problemini önemli ölçüde engelleyebilmek mümkündür.

 • Düzenli olarak vajinal bölgeyi temizlemeye özen gösterin.
 • Sık sık iç çamaşırı değiştirmeye dikkat edin.
 • Genital bölgenin dış bölgesini temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.
 • İç çamaşır tercihinizi kokulu olmayanlardan, kokusuz olanlardan yana yapın.

Hamilelik Döneminde Akıntı Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

Vajinal beyaz akıntı, gebeliğin her evresinde zaman zaman kendini gösterir. Genellikle beyaz ve kokusuzu olan bu akıntı, gebeliğin 6 ila 8. haftalarında daha yoğun gelmeye başlar. Akıntıların ne zaman biteceği ise belli değildir. Çoğunlukla gebelik dönemi boyunca ara ara akıntı dursa da, hamilelik dönemi bitinceye dek devam eder.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Vajinal akıntının ve kasık ağrısının gebelik döneminde görülebileceğinden bahsettikten sonra hamileliğin diğer belirtilerinde değinmekte yarar var.

 • Meme uçlarının giderek koyulaşması,
 • Gün içinde sık sık idrara çıkma isteği(özellikle gebeliğin 1 ila 3. haftasında daha fazla görülür),
 • Sürekli halsizlik, yorgunluk ve uyku isteği,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Göğüslerde oluşan aşırı hassasiyet,
 • Anne adayının ruh halinde anlık değişimler(bir an mutlu bir an üzgün ruh hali durumları),
 • Vücut ağırlığında artış, kilo alımı,
 • Adet kanamasının 3-4 hafta kadar gecikmesi,
 • Akne ve sivilcelerde gözle görülür artış

NOT: Vajinal akıntı çok fazla geliyor, şiddetli kasık ağrıları çekiyor ve gebelikten şüpheleniyorsanız, hamilelik testi yaptırmak için kadın doğum uzmanına başvurmanızda yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ