Beyaz Kaka

Beyaz Kaka

Daha çok bebeklerde ortaya çıkan beyaz kaka problemi henüz yeni doğmuş olan bu bireylerin, dış etmenlere ve hormonlu gıdalara karşı bir bağışıklık sistemi geliştirememiş oluşundan kaynaklanmaktadır. Bebek sağlığı ciddi manada dikkat isteyen, çok çabuk bozulmaya meyilli bir noktadır.

Anne, bebeğini her koşulda en iyi şekilde ve en fazla özeni göstererek olası mikrobik durumlardan korumalıdır. Ancak ek gıda tüketimiyle birlikte her ne kadar dikkat edilse de beyaz kaka görülmesi mümkün olabilmektedir.

Beyaz Kaka Neden Olur?

Yeni doğmuş ya da birkaç aylık bebeklerin beslenmesine azami dikkat gösterilmelidir. Bebeğin tüketeceği gıdalar mutlaka organik ve hormonsuz olmalıdır. Henüz kendini ifade edemeyen bebek, vücudunda ortaya çıkan bir rahatsızlığı da dile getiremeyeceği için kaka, idrar ya da kusmuk rengi ve kıvamı gibi durumlar değerlendirilerek tedavi uygulanabilmektedir.

  • İlk doğduğu zaman siyaha yakın bir renk tonuna sahip olan kaka, bebeğin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Bunun yanında birkaç gün içinde kaka renginde açılma ve kıvamında yumuşama meydana gelir. Hatta yumuşama ishal derecesinde de olabilir çünkü kakayı en fazla etkileyen faktör, anne sütünden geçen minerallerdir.
  • Kaka rengi açılmaya başladığında ve kahverengi dışında bir tona sahip olduğunda, bu durum genellikle sindirim sistemi ya da bağırsaklar ile ilgili bir sorunun habercisi olarak değerlendirilir. Aynı zamanda bebeğin salyasında renk değişimleri varsa durumun ciddiyeti artar ve uzman bir doktorun bebeği muayene etmesi gerekir.
  • Beyaz kaka sorunu oluşan bebeklerde, beslenme bozukluğu söz konusu olmaktadır. Aynı şekilde süt ağırlıklı beslenen bebeklerde de beyaza yakın kaka görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle ek gıda tüketimine ağırlık verilmesi gerekir. Buna ek olarak bebeğin safra kesesinde bir tıkanıklık mevcut ise yine beyaz kaka sorunu meydana gelebilir.

Beyaz Kaka Tedavisi

  • Bebekte beyaz kaka ortaya çıktığında ilk olarak süte verilen ağırlık ortadan kaldırılmalı ve bebeğe ek gıda takviyesi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra sulu gıdaların verilmesi de sorunun çözülmesine yardımcı olabilecek faktörlerdir.
  • Beyaz kaka durumu uzun müddet devam ediyorsa ya da süt verimi azaltıldığı halde geçmiyorsa, bebek mutlaka muayene ettirilmelidir. Alanında uzman bir doktorun uygulamaları, sorunu kısa zamanda çözecek ve bebeğin kakası normal rengini alacaktır.
  • Tıpkı beyaz kaka gibi çok koyu renk kaka da bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir ve mutlaka doktorun duruma müdahale etmesi gerekir. Aksi halde bebeğin büyüme süreci riskli ve can sıkıcı olabilir. Durumla ilgili doktorun bilgilendirilmesi, sürecin kısalması için önemlidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ