Bilekte Damar Ağrısı

Bilekte Damar Ağrısı

Bilekte oluşan damar ağrıları doğrudan el ve kolları etkilediği için gündelik yaşamda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Ellerde ve bileklerde şişme, hissizlik ve güç kaybı olduğu durumlarda ellerinizi kullanamayabilirsiniz.

Bilekte ağrı kadınlarda daha sık görülmektedir ve kadınların fiziksel yapısı bu rahatsızlığa daha yatkındır. Hormonal ve kalıtsal faktörler de kadınları daha kolay etkileyebilmektedir. Ellerin kullanımı insanlar için önemlidir ve bu nedenle bilekte oluşan ağrılar zamanında tedavi edilmez ise ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Bilekte Damar Ağrısı Neden Olur?

Bilekte damar ağrısı birçok hastalığın habercisi olabilir. O hastalıklardan bazıları şunlardır:

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Ardından ele ve tüm kola yayılabilir. Özellikle geceleri karıncalanma hissiyle beraber elleri kullanamamaya neden olur. Masa başında klavye ile çalışan ya da ellerini sürekli hareket halinde bulunduran kişilerde daha sık görülmektedir.

Başparmak Artriti

El bileği eklemi ile başparmak arasındaki bölgede oluşan stres kaynaklı ağrı hissidir. Genellikle yaş ile alakalıdır ve 40 yaş sonrasında görülebilmektedir.

Ganglion Kisti

El bilekleri ya da parmak eklemlerinde oluşabilen içinde sıvı olan küçük şişliklerdir. Ağrılı olmasa bile kişiye rahatsızlık hissi verebilmektedir. Kişiden kişiye göre oluşum nedenleri değişebilmektedir. Bazen kendiliğinden geçse de bazı durumlarda cerrahi müdahale ile sıvıyı boşaltılabilmektedir.

El Bileği Tendiniti

Herkeste görülebilen ve çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Başparmağın altına yerleşmiş şişlik, sıkma veya başka hareketler bir araya geldiğinde oluşabilen bir ağrıdır. Dikkat edilmediği ve önlem alınmadığında tüm kola yayılabilmektedir.

Bilekte Oluşan Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

El bileği ağrısı eğer eklemlerden dolayı oluyor ise tedavisi çok zordur. İhmal edildiğinde ciddi hastalıklara ve kalıcı hasarlara yol açabildiğinden uzman doktorlardan yardım almak gerekmektedir.

Bazı bitkisel tedavilerle oluşan ağrının geçmesi ya da ağrı oluşmamasını etkileyecek yöntemler bulunmaktadır. Özellikle keten tohumu yağı doktorlar tarafından da sıkça tavsiye edilmektedir. Keten tohumu yağı, iltihabı azalmaya yardımcı olan faydalı bir bitkidir. Her sabah 1 kaşık içilen keten tohumu yağının iltihabı azalttığı gözlemlenmiştir. Başka bir doğal tedavi ise kirazdır. Mevsiminde tüketildiğinde kemik ağrısını azaltarak hareket yeteneğini arttırdığı görülmüştür. Omega 3, oluşan eklem ağrılarına çok faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle osteoartrit(kireçlenme) ağrısına olumlu etki göstermektedir.

Bunlar dışında uzman doktorlar tarafından yazılmış ağrı kesici ilaçlar, çeşitli merhemler de tedaviye yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ