Bitmeyen Gaz Problemi

  • 21 Nisan 2017
  • 9.530 kez görüntülendi.
Bitmeyen Gaz Problemi

Her yaştan kimsenin en az birkaç kez yaşamış olduğu gaz ve şişkinlik problemi kimi zaman uzun süreli görülebilmektedir. Belirli zamanlarda tüketilen besinlerden veya o anlık hava yutulmasından kaynaklanan gaz ve şişkinlik şikayeti gayet olasıdır. Fakat bu durumun tekrarlı ve sürekli olması rahatsızlık bulgusu olabilir. Şayet uzun zamandır gaz problemi yaşanıyorsa, esas nedenin tespiti için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Gaz Neden Olur?

Normal şartlarda tüketilen besinlerin parçalanması esnasında belirli oranda gaz çıkışı olur. Bu gayet doğal bir olaydır. Ancak oluşan gazın fazla miktarda ve sürekli olması mutlaka araştırılması gereken bir durumdur.

Tüketilen Besinler

Yukarıda gaz çıkışında tüketilen besinlerin etkisinden söz etmiştik. Belli başlı yiyeceklerin sürekli tüketilmesi çıkan gazın fazla olmasına ve kişide rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Özellikle karbonhidrat açısından zengin gıdaların tüketilmesi akabinde gaz oluşumu daha fazla olmaktadır.

Hava Yutulması

Hava yutmak kulağa garip bir tabir gibi gelse de, gündelik yaşamda sık sık yaşadığımız bir durumdur. Hızlı yemek yerken, sakız çiğneme sırasında, sigara içerken hava yutulması sık olan bir durumdur. Yutulan havada besinlerin parçalanması esnasında çıkan gaza ilave olarak kişide gaz ve şişkinlik şikayetine  neden olur.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Antibiyotik gibi kullanılan bazı ilaçlar, vücuttaki zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterilerin de yok olmasına zarar verebilmektedir. Buna bağlı olarak bağırsaklarda sindirim açısından önemli bakterilerin dengesinin bozulması, gaz ve şişkinlik şikayetine yol açabilmektedir. Sağlık kuruluşuna şikayetle ilgili gidildiğinde, hali hazırda alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tanı aşamasını kolaylaştırıcıdır.

Hızlı Yemek Yemek

Kilo alma konusunda da pek çok kişinin yaşadığı esas problemlerden biri hızlı yemek yemektir. Hızlı yemek yemek gaz şikayetine zemin hazırlayıcıdır. Hem ideal kiloyu koruma hem de olası gaz sorununu önlemek adına öğünleri iyice çiğneyerek, yavaş tüketmekte yarar vardır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu olarak da bilinen huzursuz bağırsak sendromu kendini; karın ağrısı, gaz ve ishal gibi bulgularla belli eder. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de stres, hormonal değişimler ve tüketilen bazı besinler huzursuz bağırsak sendromuna zemin hazırlamaktadır. Sürekli devam eden gaz problemi irritabl bağırsak sendromu göstergesi olabileceğinden, ihmal edilmemesinde fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ