Boğaz Ağrısı, Baş Dönmesi ve Halsizlik

Boğaz Ağrısı, Baş Dönmesi ve Halsizlik

Boğaz ağrısı, baş dönmesi ve halsizlik kış aylarında hemen hemen herkes tarafından yaşanılan ve bu semptomlardan dolayı sık sık doktora gidilip, ilaç alınan bir durumdur. Genellikle kış aylarının gelmesi, hava şartlarının kötüleşmesi ile bağışıklık sistemimizin zayıflaması sonucunda görülmektedir.

Çeşitli etkenlerden dolayı meydana gelebilecek bu semptomların tedavisinde kişi kendi başına yanlış bir tedavi uygulamak yerine mutlaka doktora gitmelidir. Çünkü bu semptomlar birbirine benzer birçok hastalıktan kaynaklı oluşabilir ancak uygulanacak tedavi metodu birbirinden farklıdır.

Boğaz Ağrısı, Baş Dönmesi ve Halsizlik Neden Olur?

1-)Soğuk Algınlığı

Kış aylarında en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Her yaş grubundan kimsede görülebilir. Genellikle soğuk hava şartlarında kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudumuzu mikroorganizmalara karşı açık hale getirmektedir.

Soğuk algınlığı viral kaynaklı bir hastalıktır. Bu sebeple hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılmasında, hastalığın tedavisinde öncelikli olarak semptom gidericiler kullanılmalıdır.

Halk arasında yapılan en büyük yanlışlıklardan bir tanesi soğuk algınlığında antibiyotik kullanımıdır. Bu durum semptomların geçirilmesini sağlanmaz üstüne üstlük kişinin karaciğer ve böbreğinin gereksiz yere yorulmasına sebep olur.

Soğuk algınlığında kişinin antiviral ilaç kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyici bitkisel çay karışımları tedaviye eklenebilir.

Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Bakteri kaynaklı hastalıklar daha ciddi durumlarda görülmektedir. Soğuk algınlığından en kolay yükselen vücut ısısı yani ateş ile ayırt edilmektedir.

Bakteri kaynaklı enfeksiyonların hızla tedavi edilmesi kişinin sağlığına kavuşturulması gerekmektedir. Bu sebeple doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kişi antibiyotik kullanımının yanında ateş düşürücü ilaç ya da boğaz yanmasını giderici bir sprey ya da gargara da kullanabilmektedir. Kullanılacak ilaçların kesinlikle bilinçsizce alınmaması, doktor tavsiyesiyle alınması gerekmektedir.

Anemi Kaynaklı

Kansızlık beslenme yetersizliklerinde, yanlış beslenmede çok sık görülen bir hastalıktır. Halk arasında kansızlık olarak bilinen bu hastalık kişilerin ciddi kan kaybetmesi durumunda da baş gösterebilmektedir.

Anemi toplumumuzda genellikle demir eksikliğine bağlı olarak gözlenen bir durumdur. Kişide halsizlik, baş dönmesi, dönem dönem baygınlıklar çok sık görülmektedir.

Böyle bir durumda kişinin kan değerlerini yükseltmek amacı ile kan ilaçlarının kullanılması gerekmektedir. İlaçların kullanımı emilimi açısından çok önemlidir. İlaç kullanımı esnasında yapılan uyarıları dikkatlice dinleyiniz ve uygulayınız. İlaç tedavisinin yanında kan değerlerinin hızlı bir şekilde normale dönmesini sağlamak amacıyla muhakkak beslenmenize özen gösteriniz, bol demir içerikli sebze tüketiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ