Boğazda Balgam Birikmesi

Boğazda Balgam Birikmesi

Boğazda balgam birikmesine neden olan çok sayıda sağlık sorunu bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları kişiden kişiye farklılık gösteren sağlık sorunlarıdır. Kişinin sürekli balgam sorunu yaşaması halinde bu durumun nedeni araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemine gidilmelidir. Boğazda balgam birikmesinin ana sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için net bir tanı için doktor tedavisi kesin olarak gereklidir.

Boğazda balgam birikmesinin ana sebebi bu bölgede mukus birikimidir. Vücudun ürettiği mukusu dışarı atamaması ve vücutta biriktirmesi halinde boğazda balgam birikmesi sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Balgamın rengi, kıvamı her kişide farklılık göstermektedir. Balgam miktarının artması ve renginde görülen farklılıkların başka hastalıklara işaret edebileceği unutulmamalı ve kişilerin doktora görünmesi gerekmektedir.

Boğazda Balgam Birikmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Yutak Reflüsü

Yutak reflüsü boğaz kısmında balgam birikmesine neden olan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Yutak reflüsünün tıp dünyasında ismi laringofarenjit reflü olarak kullanılmaktadır. Bu reflü türü mide reflüsünün boğaza kadar çıkması durumunda görülen bir sağlık sorunudur ve balgama neden olmaktadır.

Yutak reflüsü hastalığı boğazda balgamın yanı sıra boğazda takılma hissine de neden olduğu bilinmektedir. Yutak reflüsünün ana nedenlerinden birisi yemek borusunun iki tarafında bulunan büzücü kasların yeterli düzeyde çalışmamasıdır. Yutak reflüsüne neden olan diğer sebep ise büzücü kasların çok kasılması sonucunda balgamın boğazdan inememesi ve bu bölgede takılı kalmasıdır.

2-)Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı yapan kişilerde de boğazda balgam birikmesi sorunu sıklıkla görülebilmektedir. Boğazda balgam birikmesine neden olan yoğun sigara kullanımı boğazı kurutur ve ses tellerine zarar verir. Kuruyan boğazın nemlendirilmesi için de vücut tarafından balgam üretilir. Bunun için kişilerin sigara kullanımını olabildiği kadar azaltması gerekmektedir.

3-)Geniz Akıntısı

Boğazda biriken balgamın sebeplerinden birisi geniz akıntısıdır. Geniz akıntısına sebep olan çok sayıda sağlık sorunu bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları arasında sinüzit, bahar nezlesi, alerjik iltihap, üst solunum yolu iltihapları gibi hastalıklar yer almaktadır.

4-)Diğer Hastalıklar

Boğazda balgam birikimine neden olan diğer hastalıklar arasında yemek borusu iltihapları, boğazda yer alan kistler, ülser, sjögren sendromu gibi hastalıklar yer almaktadır.

Boğazda Balgam Birikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boğazda balgam birikmesi kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun için doğal ürünlerin kullanımı tedavi etki bir yol olacaktır. Bal ve limon karışımı, elma sirkesi kullanımı, bol su tüketimi, tuzlu su ile gargara yapma gibi yöntemler boğazda balgam birikmesine karşı iyi birer yöntem olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ