Boğazda Baskı

Boğazda Baskı

Boğazda baskı veya daralma hissi bir çok kişinin yaşadığı sorunlar arasındadır. Boğazda hissedilen baskı daha çok mide asidinin gırtlağa doğru gelmesi sonucunda baş gösteren boğaz reflüsünden kaynaklanmaktadır. Laringofaringeal reflü(sessiz reflü) olarak da bilinen boğaz reflüsünün en bariz belirtilerinden biri; boğazda sürekli ağrı ve rahatsızlık hissidir.

Boğazda Baskı Hissi Neden Olur?

Boğaz Reflüsü

İnce bağırsakla yemek borusu arasında yer alan mide, vücutta sindirim fonksiyonundan sorumludur. Mide tüketilen besinleri parçalayabilmek için mide asidi üretir. Normal şartlarda mide asidinin başka organlara gitmesi beklenmez. Ancak kimi zaman bunun tersi görülebilmektedir. Mide asidinin gırtlağa doğru ulaşması olarak bilinen boğaz reflüsü, kişinin boğazını tahriş ederek ağrı ve rahatsızlık hissine yol açabilmektedir.

Halk arasında daha çok mide reflüsü bilinse de, boğaz reflüsü de sık rastlanılan rahatsızlıklar arasındadır. Mide reflüsünden farklı belirtilerle kendini gösteren boğaz reflüsünün semptomları ise şunlardır;

  • Ses kısıklığı ve seste boğukluk
  • Boğazı sürekli olarak temizleme ihtiyacının duyulması
  • Yutkunurken zorlanma
  • Kuru öksürük
  • Nefes almada güçlük çekilmesi
  • Ağız içinde kötü koku

Boğazda hissedilen rahatsızlık tek başına boğaz reflüsü bulgusu olmayabilir. Diğer semptomlarla birlikte incelenmesi ve araştırılması için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Boğaz Enfeksiyonu

Boğazda hissedilen rahatsızlık hissi, ağrı ve baskı kimi zaman boğaz enfeksiyonunun sonucu olarak baş göstermektedir. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların ardından sık rastlanılan boğaz enfeksiyonu, boğazda ağrı ve baskı hissine sebebiyet verebilmektedir. Özellikle boğazın şişmesiyle birlikte yutkunurken zorlanma ve ağrı gibi sorunlara fazlaca rastlanmaktadır.

Sigara İçmek

Çok fazla sigara içen kişilerde, boğazda ağrı ve baskı gibi sorunlara sık rastlanır. Sigara, nefes yollarını kötü açıdan etkileyerek bu bölgede enfeksiyona yani dolaylı olarak boğazda ağrı, tahriş ve baskı hissine sebebiyet verebilmektedir.

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Boğaz ile bağlantılı olan yemek borusunda çeşitli rahatsızlıklar belirebilmektedir. Yemek borusunda meydana gelen rahatsızlıklar, boğaz bölgesinde bir takım sonuçlara yol açabilir. Boğazda hissedilen baskı, yutkunurken zorlanma ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerin altında yatan neden yemek borusu rahatsızlıkları olabilir.

Boğazda baskı, ağrı ve yutkunurken zorlanma gibi şikayetler söz konusuysa hiç ihmal edilmeden bir an önce doğru tanı ve tedavi için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ