Boğazda Kaşıntı ve Öksürük

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük

Boğazda hissedilen kaşıntı ve akabindeki öksürük şikayeti daha çok enfeksiyonel rahatsızlıkların sonucu olarak görülmektedir. Kaşıntı ve öksürük genellikle ciddi sağlık sorunu teşkil etmese de, altında yatan nedenin tespit edilmesi gerekmektedir.

Yüzeyi sinir sinir hücreleri ve mukus dokusuyla kaplı olan boğazda, kaşıntı-gıdıklanma ve öksürük şikayetine sık rastlanmaktadır. Öksürük daha çok boğazda hissedilen kaşıntının sonucu olarak görülür. Bu şikayetler akıllara soğuk algınlığı ve enfeksiyonel rahatsızlıkları getirse de, altında yatan pek çok neden olabilir.

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük Neden Olur?

Alerjik Durumlar

Vücudun alerjen maddelere karşı gösterdiği tepki, alerji olarak bilinir. Alerjik durumların nedenleri, kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de, sonuçları neredeyse herkes de aynı görülür. Daha çok tüketilen gıdalardan(besin alerjisi) ve mevsim değişimi esnasında oluşan alerjik durumlardan kaynaklanır. Bu sebepten kaynaklı boğazda kaşıntı-öksürük şikayeti kısa süreli ve geçicidir. Alerjiden oluşabilecek bu tarz şikayetleri önlemenin en etkili ve garanti yolu, alerjen maddenin belirlenmesi ve bu etken maddeden uzak durulmasıdır.

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Çeşitli virüs, bakteri gibi mikroorganizmaların boğaz bölgesinde enfeksiyona sebebiyet verebilir. Bu bölgede oluşan enfeksiyon ise kendisini, boğazda kaşıntı ve öksürük şikayetleriyle belli eder. Özellikle soğuk algınlığı rahatsızlıklarında fazlaca görülür. Daha çok bademcikte görülen bu enfeksiyon genellikle antibiyotik tedavisiyle iyileşmektedir. Antibiyotik gibi etkili ilaçların kesinlikle doktor kontrolü dışında, bilinçsizce kullanılmaması gerekmektedir.

Psikolojik Etkenler

Stres, sinir, endişe gibi psikolojik durumlar vücutta fizyolojik sonuçlara yol açabilmektedir. Kimi zaman çok gergin ve sinirli bir ortamda, kişinin boğazında kaşıntı(gıcıklanma) ve buna bağlı öksürük şikayetleri görülebilmektedir. Özellikle topluluk önünde konuşma esnasında bu soruna sık rastlanır. Mümkün olduğunca stresi- endişeyi kontrol altında tutmak ve bol su içmek, bu nedenden oluşabilecek kaşıntı hissi ve öksürük sorununu gidericidir.

Sigara İçmek

Sigaranın sağlık açısından bir çok zararı söz konusudur. Sigara içen kişilerde boğazda tahriş olma sorununa sık rastlanır. Boğazdaki tahriş ise dolaylı olarak bu bölgede kaşıntı ve akabinde öksürük şikayetine yol açabilmektedir.

Boğaz Kuruluğu

Boğaz kuruluğu, boğazda kaşıntı ve öksürük probleminin nedenleri arasındadır. Bu sebepten boğazda kaşıntı ve öksürük şikayetlerini gidermenin en etkili yolu; bol miktarda su ve sıvı tüketmektedir.

Boğaz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Tuzlu Su Gargarası

Boğaz kaşıntısını ve öksürüğü giderme konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biri; tuzlu su gargarasıdır. 1 bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı kadar tuzu dökün. Ardından ağzınızda iyice gargara yapın. Gün içinde gıcıklanma ve öksürük şikayetiniz belirdikçe bu yöntemi yineleyebilirsiniz.

Bal ve Zencefil Karışımı

Doğal nimetlerden olan bal ve zencefil çayı karışımı da şikayetinin dinmesinde etkili yöntemlerden biridir. Bir bardak zencefil çayının içerisine bir miktar bal dökün ve iyice karıştırın. Ardından sıcak sıcak bu çayı için. Boğazınıza iyi geldiğini ve kaşıntıyı dindirdiğini göreceksiniz.

Her ne kadar yukarıda evde uygulanabilecek yöntemlerden bahsedilmiş olsa da, boğazda kaşıntı ve öksürükle birlikte nefes darlığı gibi şikayetler söz konusuysa bir an önce sağlık kuruluşuna gitmeniz tavsiye edilir. Şikayetlerin altında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir, ihmal edilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ