Boğazda Sertlik

Boğazda Sertlik

Boğaz bölgesinde farkedilen şişlik, sertlik daha çok boğaz şişmesi akabinde görülmektedir. Özellikle kışın soğuk günlerinde halk arasında çok fazla görülen soğuk algınlığı, grip rahatsızlıklarının sonrasında sık rastlanmaktadır. Bunun dışında guatr gibi pek çok sağlık sorunu boğaz şişmesine neden olabilmektedir.

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Bademcik İltihabı

Bağışıklık sisteminin önemli parçalarından biri olan bademciklerde, zararlı mikroorganizmaların ulaşması durumunda iltihaplanma gözlenebilir. En bilindik belirtisi boğazda şişme ve ağrı şikayetleridir. Diğer bulgular ise şöyledir;

  • Yemek yerken, yutkunurken zorlanma,
  • Boğaz ağrısı,
  • Boğaz şişmesi,
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Ateş

Alerjik Reaksiyonlar

Vücudun tepki niteliğinde verdiği cevaplar alerjik reaksiyon olarak bilinir. Solunulan hava, polen, tüketilen gıdalar kişide alerjik durumlara yol açabilir. Alerjiyi tetikleyici etkenler(alerjenler) kişiden kişiye farklılık gösterebilse de, bulguları neredeyse herkes de aynıdır. Özellikle tüketilen gıdalardan ötürü baş gösteren alerjik durumlar; boğazda, dilde şişlik oluşumuna yol açabilmektedir.

Soğuk Algınlığı

Birden fazla virüs türünün neden olduğu soğuk algınlığı özellikle kış mevsiminde fazlaca görülmektedir. Boğaz ağrısı soğuk algınlığı, gribin en bariz semptomlarından biridir. Bunun yanı sıra; hapşırık, öksürük, ateş, burun tıkanıklığı, iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk belirtileri de mevcuttur. Genellikle istirahat ve kişinin beslenmesine dikkat etmesiyle kısa sürede geçen soğuk algınlığı bir süredir devam ediyorsa, göz ardı edilmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Aksi takdirde zatürre, bronşit gibi daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Guatr

Boyun bölgesinde yer alan tiroid bezinin büyümesi guatr rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Tiroid bezinin büyümesi, şişmesi guatrın en yaygın belirtisidir. Bunun yanı sıra öksürük, rahat nefes alamama ve yutkunmada güçlük çekilmesi şikayetleri de eşlik edebilir. Diğer semptomlar şunlardır;

  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Kalp çarpıntısı

Rahatsızlığın doğru tetkiki ve tedavisi için doktor kontrolü şarttır. Bu sebepten hiç vakit kaybetmeden, uzman doktora gidilmelidir.

Psikolojik Etkenler

Yeni dönemin sorunlarından olan stres, endişe gibi psikolojik haller vücutta fizyolojik problemler doğurabilir. Nefes darlığı ve boğaz şişmesi şikayetlerine bu sebepten rastlanabilir.

Boğazda şişlik, sertlik şikayeti pek çok sağlık sorununun bulgusu olabilir. Ancak tek başına direkt olarak bir hastalığı işaret etmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ